Palvelujärjestelmien kehittäminen (10 op)
Toteutuksen tunnus: A9146-MKA1821
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
26.11.2018 - 02.12.2018
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
07.01.2019 - 17.03.2019
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 10 op
- Lähiosuus
- 10 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Toimipiste
- Laurea Leppävaara
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Matkailu- ja palveluliiketoiminnan koulutus (MKA2), Laurea Leppävaara
- Opettajat
- Leila Jaakkola
- Tuula Kuivanen
- Henry Lybäck
- Anikó Lehtinen
- Vastuuopettaja
- Henry Lybäck
- Ajoitusryhmät
- Ryhmä 1A (Koko: 20 . Avoin AMK : 0.)
- Ryhmä 1B (Koko: 20 . Avoin AMK : 0.)
- Pienryhmät
- Ryhmä 1A
- Ryhmä 1B
- Opintojakso
- A9146
Tavoitteet
Opiskelija osaa
- kehittää palveluprosesseja osana palvelujärjestelmää
- arvioida ja kehittää palvelutuotantoa
- suunnitella ja tuottaa asiakaslähtöisiä palveluja
- toimia esimiehenä palvelutuotannossa
Aika ja paikka
Vkot 2-11 7.1.-.15.3.2019
BarLaurea ravintolamaailma vkot 2-11
BarLaurean käytännön perehdytys molemmille ryhmille 7.1.2018.
Teoriatunnit vkolla 2-3 ja vkolla 10-11.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Opetusmateriaali löytyy palvelujärjestelmien kehittäminen Optima-työtilassa ja käydään opiskelijoiden kanssa läpi ensimmäisellä teoriatunnilla.
Toteutustapa
Opintojaksolla on uusi prosessi ja se aloitetaan 7.1. yhteisellä perehdytyspäivällä BarLaurean käytännön harjoitteluvuorolla. 8.1. lähtien B-ryhmä on vkolla 2 tiistaista perjantaihin teoriaopinnoissa. Vastaavasti A-ryhmä on BarLaureassa käytännön harjoittelussa. Vkolla 3 A-ryhmä on teoria opinnoissa ja B-ryhmä BarLaurean käytännön harjoittelussa.
Opintojakson tehtävien esitykset ja palautepäivät ovat B-ryhmällä vkolla 10 torstai ja perjantai sekä A-ryhmällä vkolla 11 torstai ja perjantai.
Opintojakson tavoitteet:
•kehittää palveluprosesseja osana palvelujärjestelmää
•arvioida ja kehittää palvelutuotantoa
•suunnitella ja tuottaa asiakaslähtöisiä palveluja
•toimia esimiehenä palvelutuotannossa
Opintojakson toteutus koostuu
•kontaktiopetuksesta vkolla 2 ja 3 sekä tehtävien esittelystä ja palautteesta vkolla 10 ja 11.
•käytännön oppimisvuoroista BarLaurean ruokapalveluissa.
Kontaktiopetuksen aikataulu ja sisältö tulee Optima-työtilaan A9146/MKA1821 Palvelujärjestelmien kehittäminen.
Harjoitteluvuorot BarLaureassa toteutuvat erillisen ravintolapäällikön ilmoittaman vuorolistan mukaan. Vuorolista tulee BarLaurea-työtilaan Optimassa.
Harjoitteluvuorot BarLaureassa ovat läsnäololtaan pakollisia, ne suoritetaan loppuun asti opintojakson aikana sekä kaikki kontaktiopetuksen tehtävät hyväksytysti ennen opinotojakson opintopisteiden ja kokonaisarvosanan saamista.
Opintojakson tehtäviä työstetään itsenäisesti lähiopetuskertojen ja BarLaurea-käytännön harjoitteluvuorojen välillä. Osaa tehtävistä tehdään myös käytännön harjoitteluvuoroissa.
Työelämäyhteistyö ja/tai TKI
BarLaurea ja mukana olevat elintarvike-alan yritykset
Kansainvälisyys toteutuksella
BarLaurea on kansainvälinen oppimisympäristö.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
-10 op = 270 tuntia: BL-vuoroja 25 kpl X 7 tuntia = 175 tuntia lisäksi tähän tulee 2 Catering vuoro per opiskelija yht 189 h, jää 81 tuntia teoriaopintoihin.
Lähiopetus on 6 päivää.
Opintojaksolla joka toinen viikko on BarLaurean käytännön vuoroja. Vuorot riippuvat kummassa ryhmässä on.
Arviointikriteerit, hyväksytty/hylätty
Arvioinnissa käytetään alkuvaiheen opiskelijan arviointkriteerejä. Opintojakson tehtävä arvioidaan numeerisesti tai hyväksytty/hylätty. Opintojaksolla käytetään myös itsearviointia ja vertaisarviointia.
Arviointimenetelmät, arvioinnin perusteet ja arviointikriteerit ovat A9146/MKA1811 Palvelujärjestelmien kehittämisen Optimassa-työtilassa.
Arviointiasteikko
H-5
Lisätiedot
Arvioinnissa käytetään alkuvaiheen opiskelijan arviointkriteerejä. Opintojakson tehtävä arvioidaan numeerisesti tai hyväksytty/hylätty. Opintojaksolla käytetään myös itsearviointia ja vertaisarviointia.
Arviointimenetelmät, arvioinnin perusteet ja arviointikriteerit ovat Palvelujärjestelmien kehittämisen Optimassa-työtilassa.