Siirry suoraan sisältöön

LY DigiIN - Kaikki mukaan digitaaliseen yhteiskuntaan (15 op)

Toteutuksen tunnus: LY00BK19-3007

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
29.11.2021 - 05.12.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
10.01.2022 - 16.05.2022
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
15 op
Lähiosuus
7 op
Virtuaaliosuus
8 op
TKI-osuus
15 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Toimipiste
Laurea Hyvinkää
Opetuskielet
suomi
Paikat
7 - 7
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää
Liiketalouden koulutusohjelma (HLB), Laurea Hyvinkää
Liiketalouden koulutusohjelma, Peer to Peer (HLBP), Laurea Hyvinkää
Opettajat
Teppo Leppälahti
Vastuuopettaja
Teppo Leppälahti
Opintojakso
LY00BK19

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Projektin aihepiiriin tarvittava lähdeaineisto, valitaan projektissa erikseen projektin toimeksiannon jälkeen.

Toteutustapa

Toteutustapa: Projekti suoritetaan P2P-opiskelijaprojektina yhteistyössä työelämän kumppanin kanssa. Projektin suunniteltu laajuus on 15 op. Projektin laajuus voidaan myös määritellä yksilöllisesti henkilökohtisen oppimissuunnitelman mukaan.

Toimeksiantaja: DigiIN-hanke.

Projektin sisältö: Projektissa suunnitellaan ja toteutetaan tiedonkeruu ja kerätyn aineiston käsittely digitaalisten palvelujen käytön kartoittamiseksi osana DigiIN-hanketta.

Projekti tuottaa osaamista palvelujen suunnittelusta, digitalisaatiosta, kyselyn suunnittelusta ja toteuttamisesta, kyselyn tulosten analysoimisesta ja raportoinnista, projekti- ja tiimityöskentelystä ja projektinjohtamisesta.

Projektista voi saada osaamista ja opintopisteitä myös muihin moduuleihin esimerkiksi Liiketoiminta- ja yrittäjyysosaamisen kehittäminen.

Viestintäkäytänteistä sovitaan projektin alussa tiimin kesken tiimisopimuksessa. Tiimin ja ohjaajan sekä toimeksiantajan välisistä viestintäkäytänteistä sovitaan projektin briiffissä.

Projekti sopii myös monimuoto-opiskelijoille kuin myös avoimessa ammattikorkeakoulussa opiskeleville. Ohjaus- ja tiimityöpäivä on maanantai.

Jos opiskelijapaikat tässä projektissa täyttyvät, opiskelija voi hakea jälki-ilmoittautumisessa niihin projekteihin, joissa on vielä tilaa.

Laurea pidättää oikeuden muutoksiin.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Projektin toimeksiantaja: DigiIN – Palvelukulttuuria uudistamalla kaikki mukaan digitaaliseen yhteiskuntaan –hanke.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Pre-briiffi: maanantaina 10.01.2022 16.00 - 17.00
Briiffiaika: tiistaina 17.01.2022 10.30 - 11.30
Briiffin paikka: Teams
Ohjausaika: alustavasti maanantaisin klo 10.30 - 11.30
Ohjaaja lähettää briiffikutsun vielä erikseen ennen projektibriiffiä
Projektin viikoittainen tiimityöpäivä projektin briiffistä loppuarviointiin asti maanantaisin klo 8.00 - 14.00 tai muu vastaava erikseen sovittava viikoittainen aika.
Projektin osaamisen näytöt, väliarviointi, tulosten esittely, loppuarviointi ja projektin päättyminen sekä poikkeukset viikottaiseen ohjausaikaan sovitaan projektin käynnistyessä.

Projektia ohjataan viikoittain. Opiskelijana voit vertailla Lukkarikoneessa ohjausaikoja ja valita projektit/opinnot, jotka eivät osu päällekkäin. Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Lisäksi projektitiimi sopii aloitusbriiffin jälkeen oman ajankohdan projektin työstämiseksi.

Ohjaajat lähettävät projektiin hyväksytyille briiffikutsun vielä erikseen noin viikkoa ennen aloitusibriiffiä.

Kansainvälisyys toteutuksella

Projektin toteutus on kansallinen ja käytännön projektityötä kuten kyselytutkimus tehdään Suomessa. Kansainvälisiä yhteyksiä voi tulla kansainvälisistä esimerkki- ja vertailukohteista sekä kansainvälisestä tietoperustasta.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Projektin laajuus on 15 op ja projektin mitoitus määrittyy opintopistemäärään ja projektin pituuteen perustuen (1 op=26,7 h). Esim. opiskelija käyttää projektiin työaikaa yhteensä n. 16 tuntia viikossa eli tiimityöskentelyyn n. 8 h ja itsenäiseen työskentelyyn n. 8 h viikossa.

Sisältö ja sen jaksotus

Projektissa tutustutaan palvelujen digitalisoitumiseen ja selvitetään miten erilaiset käyttäjäryhmät käyttävät digitaalisia palveluita. Erityisenä kohderyhmänä ovat ikäihmiset, joiden digitaalisten laitteiden ja palvelujen käyttämistä kartoitetaan.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”Opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa.

Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. ”

Toteutuksella olevat paikat Avoimen AMK:n, 3AMKin tai väyläopintojen opiskelijoille sisältyvät toteutuksen osallistujien maksimimäärään.

Opintototeutuksen laatua on arvioitu ja raportti itsearvioinnista löytyy Pakista ja Pepistä.

Siirry alkuun