Skip to main content

Cultural Encounters and Supporting Integration (5 cr)

Code: R0434-3003

General information


Enrollment
24.05.2021 - 30.05.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
09.09.2021 - 03.12.2021
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
4 cr
Virtual proportion
1 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Hyvinkää
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Maire Antikainen
Teacher in charge
Maire Antikainen
Study unit
R0434

Learning outcomes

The student is able to
- work in a multi-cultural working environment with a support of a culture sensitive work extract,
- can analyze the significance and the processes of integration according to the individuals, the communities and the societies point of view
- can use sociocultural methods when supporting individuals and communities in their integration processes

Materials

Saatavilla Canvasissa opintojakson alkaessa

Teaching methods

Opintojakso on sosiaalialan täydentäviä opintoja. Paikkamäärän salliessa sosionomitutkintoa tekevien lisäksi opintojaksolle otetaan myös muiden koulutusalojen opiskelijoita.

Kulttuuriset kohtaamiset ja kotoutumisen tukeminen 5 op –opintojakso toteutetaan syksyllä 2021. Opintojaksolla pääset syventämään teoreettista ja menetelmällistä osaamistasi kulttuurisissa kohtaamisissa ja kotoutumisen tukemisessa. Tässä kokonaisuudessa toteutetaan LbD-projekti, jonka voi toteuttaa itse valitsemallaan paikkakunnalla. Opintojen toteutus edellyttää sen suorittamista annetun ajankohdan mukaisesti.

Opintojakson tehtävät mahdollistavat sellaisen tekemisen ja asioiden syventämisen ja laajentamisen, mikä pohjautuu sinun aikaisemmalle osaamisellesi.

Vaikka tämän opintojakson voi suorittaa itsenäisenä osanaan, on suositeltavaa, että opintojaksolle osallistuvat ovat perehtyneet monikulttuurisuutta käsitteleviin perusteisiin; mm. kulttuuri- ja kulttuuri-identiteetti, muuttoliike ja yhdenvertaisuus -teemoihin. Opintojakso sisältää yhteistoiminnallista opiskelua mm. luennoilla ja Canvasissa. Opintojen toteutus edellyttää sen suorittamista annetun ajankohdan mukaisesti.

Employer connections

LbD / Kotoutumisen tukeminen opiskelijan valitsemassa ympäristössä.

Exam schedules

Opintojakso toteutetaan loppusyksystä 2021. Orientaatio 9.9. ja oppimisen reflektio opintojakson lopulla 18.11. edellyttävät läsnäoloa.

Opintojaksolla on teemallisia keskustelu- ja ohjausaikoja, joihin osallistuminen on toivottavaa.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa Linkistä.

Content scheduling

AMMATILLISET KÄYTÄNNÖT TYÖSSÄ MAAHAN MUUTTANEIDEN KANSSA 2 op
KOTOUTUMISEN TUKEMINEN LbD 3 op

Opintojakson aluksi työstetään teemoja ja toiminnallisia tapoja, jotka tarjoavat valmiuksia kohdata erilaisia ihmisiä. Opintojakson loppupuolelle sijoittuvassa LbD:n kokonaisuudessa perehdytään kotoutumisen tukemiseen niin teoreettisen kirjallisuuden kuin tutkimusten avulla ja toteutetaan kotoutumista tukevia projekteja.

Opintojaksoon kuuluva Kotoutumisen tukeminen LbD toteutetaan joko yksilötyönä tai pienryhmässä. LbD:n kukin toteuttaa omalla valitsemallaan paikkakunnalla. Tehtävä ohjeistetaan opintojakson orientaatiossa.

Evaluation scale

H-5

Further information

Opintojakso on sosiaalialan täydentäviä opintoja. Paikkamäärän salliessa sosionomitutkintoa tekevien lisäksi opintojaksolle otetaan myös muiden koulutusalojen opiskelijoita. .

Go back to top of page