Skip to main content

Basics of Diversity and Multiculturalism (5 cr)

Code: R0413-3006

General information


Enrollment
24.05.2021 - 30.07.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2021 - 31.12.2021
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
RDI proportion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Laurea Tikkurila
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Minttu Räty
Anu Lindström
Teacher in charge
Minttu Räty
Study unit
R0413

Learning outcomes

The student is able to
- identify aspects related to culturality ja cultural identity
- recognize migration in transnational context and historical, political, social, cultural, religious and global backgrounds, explanations and consequences of migration
- identify and reflect their own values, attitudes and prejudices
- promote equal treatment of people in society

Materials

https://libguides.laurea.fi/sosiaaliala/aistien-menetelma

Sue, D. W. (2016). Multicultural social work practice: A competency-based approach to diversity and social justice (Second edition.). Hoboken, New Jersey: John Wiley & Sons

Hiitola, Johanna, Marja Alastalo, Riti Esberg, Merja Anis, Kati Turtiainen, ja Merja Anis. Maahanmuutto, Palvelut Ja Hyvinvointi: Kohtaamisissa Kehittyviä Käytäntöjä. Tampere: Vastapaino, 2018.

Teaching methods

opintojakso sisältää teoriaopetuksen lisäksi ryhmätyöskentelyä kotouttamiskoulutuksessa olevien maahanmuuttajien kanssa Moniaistisessa tilassa.

Employer connections

Opintojakson projektityö liittyy DISC- projektiin ja maahanmuuttajien kanssa työskentelyyn moniaistisessa tilassa. https://discproject.eu/

Exam schedules

Opintojaksoon kuuluva ryhmätyöskentely ( 5 krt) vaatii läsnäoloa.

International connections

Opintojakson projektitoiminta on osa kansainvälistä DISC-hanketta.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla.

Student workload

johdantoluennot 1 op
ryhmätehtävä ja sen raportointi 4 op

Content scheduling

Johdantoluennolla opiskelija saa perustiedot kulttuuriin ja kulttuuri-identiteetin käsitteistä sekä kuvan ylirajaisen muuttoliikkeen, pakolaisuuden ja siirtolaisuuden taustalla olevista sosiaalisista, kulttuurisista, ja globaaleista ilmiöistä.

Ryhmätehtävän avulla opiskelija saa valmiuksia edistää ihmisten yhdenvertaista kohtelua yhteiskunnassa sekä tunnistaa ja reflektoida omia arvojaan, asenteitaan ja ennakkoluulojaan.

Evaluation scale

H-5

Go back to top of page