Siirry suoraan sisältöön

Kuntouttavat työmenetelmät, ohjaus ja neuvontatyö aikuissosiaalityössä (10 op)

Toteutuksen tunnus: R0364-3007

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
25.11.2019 - 06.01.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
13.01.2020 - 03.04.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
10 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
10 op
TKI-osuus
7 op
Toteutustapa
Etäopetus
Toimipiste
Laurea Verkkokampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Opettajat
Kaijus Varjonen
Jaana Paasu
Vastuuopettaja
Jaana Paasu
Opintojakso
R0364

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- käyttää psykososiaalisen tuen sekä elämänhallinnan ja yhteisöllisyyden vahvistamisen keinoja
- kuvata palveluohjauksen ja taloudellisen tuen periaatteita
- käyttää ryhmämuotoisen ohjauksen keinoja
- soveltaa sosiaalisen kuntoutuksen teoreettisia lähtökohtia ja työorientaatioita
- käyttää asiakkaan osallisuutta ja valtaistumista edistäviä työmenetelmiä eri toimintaympäristöissä
- käyttää kriisiauttamisen ja kriisityön menetelmiä

Aika ja paikka

Webinaarien aikataulu (Zoom, webinaarit nauhoitetaan)
- 3.12 Orientaatio
-> Projektin toimintaympäristöön tutustuminen, itsenäistä & projektin tarpeiden kartoitus & projektisuunnitelman laatiminen, itsenäistä
- 9.1 Suunnittelu ja markkinointi / ryhmän aloittaminen, motivointi ja virittäminen/ Kaijus
- 16.1 Vuorovaikutus ja haasteet ryhmässä/ Jaana, projektisuunnitelmien esitys ja hyväksyminen/ Jaana & Kaijus
- 23.1. Luovat ja toiminnalliset menetelmät aikuisten kanssa/ Kaijus
- 30.1 Kriisityön menetelmät/ Jaana, projektin ohjausta/Jaana ja Kaijus

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Oppimateriaali ja kirjallisuus ilmoitetaan Optima-työtilassa julkaistavassa opintojakson toteutuskuvauksessa opintojakson alkaessa.
Projektin toteuttamiseen liittyvää kirjallisuutta:
Ståhlberg, L. 2019. Pienryhmäohjaajan opas
Tanskanen, S. 2015. Toiminnallisuus ryhmämuotoisessa sosiaalityössä. Teoksessa Näkki, P. & Saved, T. (toim.) Asiakastyön menetelmiä sosiaalialalla. Keuruu: Otavan kirjapaino Oy.
Jouttimäki jne, 2011, Uudistuva ja voimaannuttava aikuissosiaalityö

Toteutustapa

HUOM! Tämä on verkkototeutus.
Opiskelijat käyttävät psykososiaalisen tuen sekä elämänhallinnan ja yhteisöllisyyden vahvistamisen keinoja ja suunnittelevat, toteuttavat 6 x ryhmän ohjausta ja arvioivat ryhmän. Opiskelijat soveltavat sosiaalisen kuntoutuksen teoreettisia lähtökohtia ja työorientaatioita ja käyttävät asiakkaan osallisuutta ja valtaistumista edistäviä työmenetelmiä eri toimintaympäristöissä.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Optiman työtilassa esitellyt työelämäkumppanit.
PRM on kumppanuudenhallintaohjelma (Partner Relationship Management) jonka kautta tieto tehdyistä toimeksiannoista ja yhteistyökumppaneista on kaikkien laurealaisten saatavilla. Sinun tulee viedä tekemäsi toimeksiannot, projektit, harjoittelut ja muut toiminnot, joihin liittyy kumppaniyhteistyötä.
Alta löydät ohjeet PRM portaalin käyttämiseen. Tarvittaessa voit pyytää apua myös ohjaavalta opettajaltasi tai PRM-pääkäyttäjältä Anssi Kuuselalta.
https://laureauas.sharepoint.com/sites/linkfi/opiskelijanalaureassa/minuntyokaluniverkossa/prm/Sivut/default.aspx

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Opintojakson ajankohdat löytyvät aika ja paikka -kohdasta

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

ei ole

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opintojakson työmäärä on keskimäärin 270 tuntia. Ajankäyttö jakaantuu webinaarien, ryhmätyöskentelyn ja itsenäisen opiskelun kesken.

Sisältö ja sen jaksotus

- Webinaarit
- Ryhmän suunnittelu, ohjaus ja arviointi
- Opintojakson päätös

Arviointiasteikko

H-5

Siirry alkuun