Skip to main content

Environmental Psychology (5 cr)

Code: R0311-3001

General information


Enrollment
01.04.2019 - 13.05.2019
Registration for the implementation has ended.
Timing
20.05.2019 - 31.05.2019
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
RDI proportion
3 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Laurea Leppävaara
Teaching languages
Finnish
Seats
15 - 50
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
Teachers
Kaisa Airo
Teacher in charge
Kaisa Airo
Study unit
R0311

Learning outcomes

The student is able to:
- identify the social, physical and virtual characteristics of space and their influence on user
- design usable spaces from the perspective of different stakeholders
- apply the principals of environmental psychology in space concepting and spatial design

Location and time

Leppävaara, Kalasatama sekä vierailukäynnit. 20.5.-31.5.2019

Teaching methods

LÄHIOPETUS. Opintojaksolla käsitellään tilojen ja ihmisen vuorovaikutusta ympäristöpsykologian näkökulmasta. Opintojaksolla käy vierasluennoitsijoita ja teemme kenttäkäyntejä. Varaudu siis matkustamiseen. Opinto on osa työympäristöjohtamisen täydentävää osaamista, mutta se sopii erittäin hyvin esimerkiksi markkinoinnista ja turva-alasta kiinnostuneille opiskelijoille.
Opintojakso toteutetaan 2 viikon intensiivijaksona toukokuun lopussa. Lähiopetuksessa on pakollinen läsnäolo. Opintojaksolla on työelämän toimeksiantaja ja opiskelijat laativat tiimeissä tilakonseptin tai toimintaehdotuksen. Tämän vuoden toteutuksella keskitymme todennäköisesti kaupunkiympäristöön, mutta aihe määräytyy toimeksiantajan mukaan. Opintojaksolla on lähiopetuksen lisäksi ennakkotehtävä, mutta muut tehtävät tehdään tunneilla ja iltaisin tiimeissä.

Employer connections

Opintojaksolla on toimeksiantaja.

Exam schedules

Lähipäivillä on läsnäolopakko.

Completion alternatives

Opintojakson voi suorittaa myös virtuaalina yksilötyönä. Ilmoittaudu silloin erilliseen virtuaalitoteutukseen.

Student workload

Opintojakso toteutetaan tiimeissä. Työmäärä jakaantuu yksilölliseen ennakkotehtävään sekä 2 viikon aikana toteutettuihin tuntitehtäviin, tiimin portfolioon ja esityksiin. 2 viikkoa on intensiivistä työskentelyä, muttei vaadi töitä jakson jälkeen.

Evaluation scale

H-5

Further information

Tarkista, että ilmoittauduitko lähi vai virtuaaliopetukseen.

Go back to top of page