Anatomia ja fysiologia (3 op)
Toteutuksen tunnus: R0158-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
13.05.2019 - 25.08.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
26.08.2019 - 31.12.2019
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Laurea-ammattikorkeakoulu
- Toimipiste
- Laurea Yhteinen
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 50
- Koulutus
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
- Opettajat
- Tinja Kaivolahti
- Opintojakso
- R0158
Tavoitteet
Opiskelija osaa
- anatomian ja fysiologian keskeiset käsitteet
- nimetä ja paikantaa elimet
- kuvata eri elinten rakenteen ja toiminnan
- kuvata elimistön eri säätelyjärjestelmät
Aika ja paikka
Opinnot toteutuvat virtuaalisena syyslukukauden 2019 aikana.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Anatomian ja fysiologian oppikirjat soveltuvin osin. Esim.
- Leppäluoto, J., Kettunen, R., Rintamäki, H., Vakkuri, O. Vierimaa, H. & Lätti, S. Anatomia ja fysiologia Rakenteesta toimintaan. 3. painos, Sanoma Pro. 2015.
- Nienstedt, W., Hänninen, O., Arstila, A. & Björkqvist, S-E. Ihmisen fysiologia ja anatomia. Sanoma Pro, 2014. tai vanhempi painos
- Sand, O., Sjaastad, Ø.V., Haug, E., Bjålie, J.G. & Toverud, K. C. Ihminen. Fysiologia ja anatomia. Sanoma Pro, 2014. tai vanhempi painos.
-SanomaPron oppimisympäristö ja animaatiot
-muu soveltuva verkkoaineisto
Toteutustapa
Opintojakso toteutetaan VERKKO-OPINTOINA Optima-työtilan kautta.
Opintojakson suoritustapa on kuvatentti ja kaksi verkkotenttiä, joiden ajankohta ilmoitetaan viimeistään lukukauden alussa.
Opintojakson viestinnässä käytetään Optima-työtilaa. Tiedot ja ohjeet lähetetään Optiman ilmoituksena, joten sallithan toiminnon.
Opintojakson opetus tapahtuu verkkoluentoina. Verkkoluentojen aikataulut päivitetään Optima-työtilaan.
HUOM! Opintojakso on sisällöltään samanlainen kuin Laurean hoitotyön perusopintojen R0188 Ihmisen elimistön rakenne ja toiminta: fysiologia ja anatomia. Tarkastathan, että et ole tehnyt opintojaksoa jo aikaisemmin!
Toteutuksen tärkeät päivämäärät
Verkkotentit 1 ja 2. Molemmat osat suoritetaan. Lisäksi kuvatentti.
Verkkoluennot (vapaaehtoisia, kahtena ajankohtana sama luento):
Aihe 1: Käsitteet, solu, kudokset, luusto.
Aihe 2: Lihakset, sydän ja verenkierto, hengityssykli.
Aihe 3: Ruoansulatus ja virtsaneritys + lymfajärjestelmä.
Aihe 4: Hermosto, Aistit, Umpieritysjärjestelmä.
Aikataulut päivitetään myöhemmin.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojakso on 3op eli 81h opiskelija itsenäistä työtä sisältäen tentit.
Arviointiasteikko
H-5
Lisätiedot
Opintojakson orientaatio pidetään virtuaalisesti. Tapaaminen nauhoitetaan ja tallenne on katsottavissa Optiman työtilassa olevan linkin kautta.Opintojaksolle hyväksytyille opiskelijoille lähetetään sähköpostilinkki orientaatioon.
Huom! Laureassa nämä opinnot kuuluvat samansisältöisinä terveysalan pakollisiin opintojaksoihin. Varmista, ettet ole suorittanut tätä opintojaksoa jo aiemmin.