Sosiaalialan vaikuttamistyö (5 op)
Toteutuksen tunnus: R0019-3032
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
29.11.2021 - 05.12.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
24.01.2022 - 30.05.2022
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 2 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Toimipiste
- Laurea Hyvinkää
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 70
- Koulutus
- Sosionomikoulutus (SSB2), Laurea Hyvinkää
- Opettajat
- Paula Väliaho
- Marika Kivistö
- Vastuuopettaja
- Paula Väliaho
- Ryhmät
-
SSB221SASosionomikoulutus, monimuotototeutus, S21, Hyvinkää
- Opintojakso
- R0019
Tavoitteet
Opiskelija
- tuntee ja osaa soveltaa osallisuuden tuottamisen erilaisia keinoja.
- osaa käyttää erilaisia yhteiskunnallisen vaikuttamisen keinoja.
- osaa toimia osallisuutta vahvistaen yhteistyössä asiakkaiden ja muiden toimijoiden kanssa.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Opintojaksolla käytettävä kirjallisuus riippuu osaltaan opiskelijan ja/tai pienryhmän omasta kiinnostuksesta. Kirjallisuus ilmoitetaan opintojakson Canvas-tilassa.
Toteutustapa
Opintojakso toteutetaan monimuoto-opetuksena Hyvinkään kampuksella / verkko-opetuksena. Opintojakson lukujärjestyksessä on merkittynä niin opetus- ja ohjauskerratkin kuin oppimistehtävien palautuspäivätkin. Opintojakson sähköinen oppimisympäristö löytyy Canvaksesta, se on myös opintojakson ensisijainen viestintäkanava.
Opintojaksolla tehdään yhteistyötä Laurean avainkumppanin Keski-Uudenmaan sote-kuntayhtymän Työkyky-hankkeen kanssa.
Työelämäyhteistyö ja/tai TKI
Opintojaksolla tehdään yhteistyötä Laurean avainkumppanin Keski-Uudenmaan sote-kuntayhtymän Työkyky-hankkeen kanssa opintojaksoon liittyvän tehtävän puitteissa. Hankkeen edustajat ovat osaltaan mukana tehtävän ohjaamisessa ja vastaanottamisessa. Tehtävän anti jää hankkeen käyttöön.
Toteutuksen tärkeät päivämäärät
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
Orientaation lisäksi muita läsnäolovelvoitteisia opetus-/ohjauskertoja ovat (tarkentuu):
* oman pienryhmän ohjauksessa 22.2.
* seminaaripäivissä 2. ja 3.5.
Kansainvälisyys toteutuksella
Vkolla 17/2022 pidetään sote-alojen kansainvälinen viikko Laureassa. Sen puitteissa lukujärjestykseen saattaa tulla lisäyksiä ja kv-viikon antia saatetaan käyttää osana opetusta. Muuta tietoa kv-yhteyksistä ei ole.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Laurean tutkintosäännön mukaisesti opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen koskien joko koko opintojaksoa tai sen osaa. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija ja se tulee tehdä hyvissä ajoin ennen opintojakson alkamista.
Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojaksolla on neljä arvioitavaa osaa:
* orientaatiotehtävä 0,5 op arvioidaan hyväksytty/täydennettävä
* LbD-tehtävä 3 op arvioidaan H-5
* vaikuttamistehtävä 1 op arvioidaan hyväksytty/täydennettävä
* reflektiotehtävä 0,5 op arvioidaan H-5
Opintojakson opetus sisältyy arvioitaviin osiin.
Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä.
Sisältö ja sen jaksotus
Työkykyhankkeen kanssa yhteistyössä tehtävässä suunnitelmatehtävässä opiskelijat pääsevät luomaan työkaluja hankkeen käyttöön. Tehtävänanto on suunniteltu yhteistyössä hankkeen kanssa, hanke osallistuu myös sen ohjaamiseen. Opiskelijat pitävät seminaaripäivänään hankkeelle pitchaukset. Hankkeelle jää käyttöön tehtävien anti hankkeen tarpeiden mukaan.
Vaikuttamistehtävässä opiskelija saa valita itselleen sopivimman lähestymistavan vaikuttamiseen. Vaikuttamistehtävässä opiskelija tuottaa paitsi julkaisuvalmiin tuotoksen, myös sen julkaisusuunnitelman.
Arviointiasteikko
H-5
Lisätiedot
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Jos opinnon toteutustapaa on oleellisesti muutettu, hyödyntää opettaja toteutuksen laadun arvioinnissa opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä opintojakson Canvas-tilassa.