Developing Concept for Entrepreneur Workshops (15 cr)
Code: LY00BI19-3002
General information
- Enrollment
-
14.05.2018 - 19.08.2018
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
03.09.2018 - 21.12.2018
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 15 cr
- Local portion
- 7 cr
- Virtual proportion
- 8 cr
- RDI proportion
- 15 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 4 - 7
- Degree programmes
- Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
Location and time
Projektitiimin tapaamisajat ja –paikat sovitaan tiimikohtaisesti projektin alkaessa. Projektibriiffistä (eli projektin aloitustapaamisesta) lähetetään ilmoittautuneille erillinen sähköpostikutsu. Alustavasti projektibriiffin ajankohta on myöhemmin ilmoitettavana kellonaikana maanantaina 3.9.2018 tai muuna päivänä viikolla 36.
Materials
Projektin aihepiiriin tarvittava lähdeaineisto, valitaan projektissa erikseen projektin toimeksiannon jälkeen.
Teaching methods
Toteutustapa: Projekti suoritetaan P2P-opiskelijaprojektina yhteistyössä työelämän kumppanin kanssa.
Projektin sisältö: Projektissa kehitetään konsepti pk-yrittäjille tarkoitettujen molemminpuolista eli sekä osallistuvien pk-yrittäjien että P2P-opiskelijoiden osaamista ja verkostoitumista vahvistavien työpajojen toteuttamiseksi ja projektin aikana konseptia myös testataan käytännössä. Projektista voi saada osaamista ja opintopisteitä myös muihin moduuleihin (esim. LYK, PJ, YVA ja AM).
Ohjaus ja viestintä: Ohjausajoista ja viestintäkäytänteistä sovitaan projektikohtaisesti. Jos opiskelijapaikat tässä projektissa täyttyvät, voimme sijoittaa opiskelijan toiseen, samaa moduuliosaamista tuottavaan projektiin. Laurea pidättää oikeuden muutoksiin
Employer connections
Projektissa tehdään kehittämisyhteistyötä paikallisten ja alueellisten pk-yrittäjien ja yrittäjäjärjestöjen kanssa ja projekti edistää omalta osaltaan Monialainen Tiimiyrittäjyysverkosto MOTIVE-hankkeen tavoitteiden saavuttamista.
Exam schedules
Kts. kohta Aika ja paikka yllä.
International connections
Projekti toteutetaan kansallisesti alueellisella tasolla eli lähtökohdaltaan projekti ei ole kansainvälinen, mutta kansainväliset yhteydet ovat mahdollisia projektin aikana esimerkiksi kumppanuuksina tai vertailevana kartoituksena.
Student workload
Opiskelija käyttää projektiin työaikaa yhteensä n. 16 tuntia viikossa eli tiimityöskentelyyn n. 8 h ja itsenäiseen työskentelyyn n. 8 h viikossa.
Assessment criteria, approved/failed
Arviointiin perehdytään projektin alkaessa. Voit perehtyä etukäteen arviointidokumentteihin MS Project Onlinen kohdasssa "Yhteiset asiakirjat".
Further information
Projekti on jatkoa Yrittäjien iltakoulu -projekteissa tehdylle tutkimus- ja kehittämistyölle, minkä perusteella iltakoulua lähdetään kehittämään molemminpuolista osallistamista ja osuuvuutta vahvistavaan työpajatyyppiseen suuntaan.