Quality Management Representative (5 cr)
Code: HY00CD74-3001
General information
- Timing
-
30.11.2024 - 05.04.2025
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 1 cr
- Virtual proportion
- 4 cr
- RDI proportion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 30 Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot
- Campus
- Laurea Leppävaara
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 20
- Teachers
- Susanna Kivelä
- Maria Ekström
- Groups
-
TYJ24SJTäydentävä osaaminen (yamk-tutkinto), S24, yhteiset opinnot
- Study unit
- HY00CD74
Learning outcomes
Opiskelija osaa:
- toteuttaa projektinhallinnan ja organisaation prosessien analysoinnin ja kehittämisen kriittisesti ja tulevaisuuden muutoksia ennakoiden, sekä edistää organisaation jatkuvaa parantamista ja innovatiivisuutta.
- hallita keskeiset laadunhallintamenetelmät ja osaat soveltaa niitä käytännössä, perustuen ajankohtaiseen kansainväliseen laatujohtamisen tutkimukseen ja parhaita käytäntöjä hyödyntäen.
- suunnitella, toteuttaa ja ylläpitää laatujärjestelmiä sekä huomioiden monimuotoiset ja muuttuvat toimintaympäristöt
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Käytössä on kotimainen verkko-oppimisympäristö Priima, jonne tallennetaan kaikki materiaalit ja palautetaan koulutuksen tehtävät
Koulutuksessa käytettävä ja jaettava kirjallinen materiaali on pääosin suomeksi, joitain materiaaleja on myös englanniksi.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Opintojakso toteutetaan yhteistyössä Excellence Finlandin kanssa. Opintojaksotehtäviä tehdään joko omaan orgnisaatioon tai kumppaniorganisaatioon.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
- Lähi- ja etäopetusta 6 päivää.
- 3 välitehtävää
- projektityö
Assessment criteria, approved/failed
Opintojakso on hyväksytysti suoritettu, kun opiskelija on osallistunut kaikkiin etä- ja lähipäiviin sekä suorittanut koulutuksen tehtävät hyväksytysti.
Content scheduling
Käsiteltävät aiheet:
- Laadun perusteet
- Riskienhallinta
- Integroitu toimintajärjestelmä
- Asiakaslähtöiset prosessit
- Ongelmanratkaisun menetelmät
- Prosessien parantaminen
- Asiakastyytyväisyyden mittaus
- Ihmisten johtaminen
- Vakuuttava esiintyminen
Evaluation scale
Approved/Failed
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan yamk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Ilmoittautuminen erillisen linkin kautta.