Siirry suoraan sisältöön

Service Design and Sustainability Project (15 op)

Toteutuksen tunnus: HL00BU34-3047

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
19.05.2025 - 25.05.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
01.08.2025 - 31.12.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
15 op
Lähiosuus
5 op
Virtuaaliosuus
10 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Yksikkö
10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
Toimipiste
Laurea Hyvinkää
Opetuskielet
englanti
Paikat
5 - 7
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää
Opettajat
Katriina Reponen
Pyry Airaksinen
Vastuuopettaja
Katriina Reponen
Ryhmät
HLB224SA2
Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää
Opintojakso
HL00BU34

Tavoitteet

The student is able to
- plan, implement and evaluate a Service Design project with service design methods
- develop sustainable practices in organisations

Aika ja paikka

Tiimin jäsenet sitoutuvat keskiviikon projektipäivään 8h sekä viikottaiseen ohjaaja palaveriin osana keskiviikon projektipäivää 1-1.5h

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Opinnolla on aito työelämän kehittämisprojekti, jossa P2P tiimi toimii avusajana syksyn 2025 kiertotalous Sprint avainkumppaneille ja Sprint tiimeille.

Sprint tiimit tekevät taustatutkimuksen, haastattelututkimuksen, persoonat, asiakaspolun, ideoinnin, prototyypin ja ideoiden esittämisen. Tiimin tehtävänä on auttaa tässä ja tuoda omia ideoita sekä toimia "sparraajana" Sprint tiimeille, sekä karkoittaa mahdollimman paljon taustatietoja kunkin Sprintissä mukana olevan yrityksen strategiasta, taustatiedoista, vuosimertomuksista sekä pohtia, miten ko. yritys voisi hyödyntää kiertotaloutta osana tulevaisuuden liiketoimintaansa. Ideoita haetaan Climate Univesityn kurssin kautta (5op), jonka opiskelijat suorittavat osana tätä projektia.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Pre briiffi 3.9.
Briiffi 10.9

Yritysten haastattelut: tiimi "bookkaa" heti projektin alussa.

Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:

Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä ja projektityön luonteen takia läsnäoloa vaaditaan koko projektin ajan. Osa projektin viikottaisista tapaamisista on Teamsissa. Jos opiskelija ei pääse osallistumaan viikottaiseen projektitapaamiseen, hänen tulee esittää asia sekä ohjaajalle ja tiimille hyvissä ajoin, sekä tehdä henkilökohtainen suunnitelma, miten meinaa hoitaa tehtäviä poissaollessaan.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Tutkintosäännön (2024) mukaan opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa. Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Sisältö ja sen jaksotus

3.9 Pre-Briiffi
Jokainen tiiminjäsen lukee toteutussuunnitelman Pakista ja kirjaa 10 kysymystä Briiffiin

10.9 Briiffi
Kysymysten läpikäynti sekä projektin esittely
Tiimi alkaa tekemään projektisuunnitelmaa sekä kirjaa projektiexcelin tiimisopimuksen tiedot

17.9 Kysymysten läpikäynti/ projektisuunnitelman ensimmäisen version tarkastus
Tiimi aloittaa Climate University kurssin, jonka pohjalta pyrkii avustamaan Sprint tiimejä.

24.9 Projektisuunnitelma valmis

1.10
8.10
15.10 Väliarviointi
22.10 Tietoperusta valmis
29.10 Tietoperustojen esittelyt
27-30.10 Sprint viikko Print tiimeillä - projekti tiimi valmiina auttamaan Padlet seinän kautta
5.11 Laurea Showcase / Viestintä vastaavat DL
12.11 Buddy Check aukeaa - aikaa täyttää Marraskuun loppuun asti.
19.11 Tulosten koonti
26.11
3.12 Projektiseminaariin valmistautuminen / DL Climate University kurssille

Arviointiasteikko

H-5

Siirry alkuun