Siirry suoraan sisältöön

Strategia muuttuvassa maailmassa (5 op)

Toteutuksen tunnus: HY00BV25-3003

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
20.05.2024 - 26.05.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
12.08.2024 - 31.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
TKI-osuus
3 op
Toteutustapa
Etäopetus
Toimipiste
Laurea Verkkokampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
50 - 50
Koulutus
Strateginen johtaminen (HYD1), Laurea Verkkokampus
Opettajat
Kaisa Airo
Jonna Hjelt
Vastuuopettaja
Kaisa Airo
Ryhmät
HYD124SJ
Strateginen johtaminen, yamk, S24, Verkkokampus
Opintojakso
HY00BV25

Tavoitteet

Opiskelija osaa:
- tunnistaa ja arvioida erilaisia lähestymistapoja strategiseen johtamiseen eri aikajänteillä ja erilaisissa toimintaympäristöissä
- tavoitteellisesti kehittää omaa asiantuntijuuttaan ja esihenkilötyötään
- analysoida strategisia päätöksiä eettisen, vastuullisen ja kansainvälisen näkökulman kautta

Aika ja paikka

Aloitus Zoomissa keskiviikkona 4.9.2024 klo 17-19,
muut Zoom-tapaamiset keskiviikkona 25.9.2024 klo 17-19 ja
keskiviikkona 16.10.2024 klo 17-19.

Zoom-linkki Canvasissa ja kalenterissa.

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Oppimateriaali löytyy Canvas-pohjasta

Toteutustapa

Vuorovaikutteinen verkkototeutus:

Opinto toteutetaan verkkototeutuksena, eikä edellytä kampukselle tuloa. Opinnolla on aikataulutettua opetusta tai ohjausta verkossa. Opinnolla hyödynnetään Canvas-alustaa ja työskennellään ryhmätyön parissa.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Opintojaksolla kehitetään yrityksen aitoa haastetta Laurea LbD-mallin mukaisesti.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Osallistuminen aloitusseminaariin 4.9. on pakollista. Lisäksi opintojakso vaatii tiivistä yhteistyötä tiimityötä tehdessä.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

[Kerro esim. toteutuksen tehtävien palautuksesta, tenttien ja uusintamahdollisuuksien ajankohdista. Varsinainen toteutuksen aikataulu näkyy opiskelijalle Pakissa suoraan toteutuksen varauksina, joten näitä tietoja ei tarvitse tässä kentässä toistaa.]

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Voit arvioida opiskelijan ajankäyttöä eri kokonaisuuksissa/tehtävissä.

Sisältö ja sen jaksotus

Opintojaksolla tarkastellaan strategiaa lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan yamk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Ja se on ohjelman ydinopinto.

Siirry alkuun