Kurkistuskurssi: Restonomina nyt ja tulevaisuudessa (2 cr)
Code: AV00BR65-3005
General information
- Enrollment
-
01.01.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.02.2023 - 30.06.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 2 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 200
- Teachers
- Heli Kulomaa
- Leila Jaakkola
- Niklas Leppä
- Emmi Salmikangas
- Teacher in charge
- Leila Jaakkola
- Scheduling groups
- Avoin AMK 1 (Size: 50 . Open UAS : 50.)
- Small groups
- Avoin AMK 1
- Study unit
- AV00BR65
Learning outcomes
Opiskelija osaa
- nimetä matkailualaan liittyviä toimialoja
- tunnistaa matkailualalle tyypillisiä tai siihen vaikuttavia tekijöitä
- määritellä elämyksen
- tunnistaa ja analysoida elämyksen mahdollistavia tuotteen ominaisuuksia ja asiakkaan kokemisen tasoja
- nimetä matkailun elämyksiä ja tunnistaa niiden ominaisuuksia
Materials
Elektorinen oppimateriaali, lähdekirjallisuus ja videot, kerrotaan tehtävien yhteydessä Canvas-työtilassa.
Kurssin oppimateriaalia ovat esimerkiksi:
Hiltunen, E. 2019. Matkailun tulevaisuus-raportti. Helsingin Matkailusäätiö. Viitattu 28.11.2022
https://drive.google.com/drive/folders/1szZJZKprIVxa9izYHNKK8Yj2U8XjpCL_
Marski, L. 2021. Matkailun suuntana kestävä ja turvallinen tulevaisuus. TEM Toimialaraportit 2021:1. Työ- ja elinkeinoministeriö. Viitattu 28.11.2022.https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/bitstream/handle/10024/162841/TEM_2021_01_t.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Tarssanen, S. (toim.). 2009. Elämystuottajan käsikirja. 6. painos. LEO elämysteollisuuden osaamiskeskus. Viitattu 28.11.2022.
https://www.kuusamo.fi/tiedostot/elamystuottajan-kasikirja-toim-anna-tarssanen/
Tuotekehitys ja teemat. 2022. Visit Finland. Viitattu 28.11.2022. https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/palvelut/matkailun-edistaminen/tuotekehitys-ja-teemat/tuotekehitys-ja-teemat-lyhyesti/
Teaching methods
Opinto on opiskelijan itsenäisesti opiskeltava verkkokurssi, mooc. Opinto ei sisällä ohjaustapaamisia verkossa tai kampuksella.Opettaja ei ohjaa ja arvioi tehtäviä itseohjautuvalla opinnolla.
Opiskelu tapahtuu lukemalla tai katsomalla tehtävien yhteydessä olevaa lähdekirjallisuutta ja videoita sekä tekemällä tehtävät.
Employer connections
Ei koske tätä opintoa.
Exam schedules
Canvas-työtila avautuu opiskeluun 1.2.2023.
Canvas-työtila sulkeutuu pe 30.6.2023, jonka jälkeen toteutuksella ei voi enää opiskella.
International connections
Ei koske tätä opintoa.
Completion alternatives
Ei koske tätä opintoa.
Student workload
Opinnon laajuus on kaksi opintopistettä (2 op). Se tarkoittaa opiskelijalle laskennallisesti 54 opiskeluun käytettyä tuntia, kun yksi opintopiste (1 op) vastaa kansainvälisen ECTS-mitoituksen mukaa 26,7 tuntia keskiverto-opiskelijan tekemää työtä.
Assessment criteria, approved/failed
Kurssi on suoritettu hyväksytysti, kun jokaisessa tehtävässä on saavutettu vähintään tehtävän hyväksyttyyn suoritukseen riittävä vähimmäispistemäärä.
Content scheduling
Kurssin suoritettua opiskelija osaa
- nimetä matkailualaan liittyviä toimialoja
- tunnistaa matkailualalle tyypillisiä tai siihen vaikuttavia tekijöitä
- määritellä elämyksen
- tunnistaa ja analysoida elämyksen mahdollistavia tuotteen ominaisuuksia ja asiakkaan kokemisen tasoja
- nimetä matkailun elämyksiä ja tunnistaa niiden ominaisuuksia
Kurssin suorittaminen tapahtuu itsenäisesti omaan tahtiin. Kurssin sisältö on suositeltavaa opiskella moduulien ja tehtävien etenemisjärjestyksessä.
Kurssi sisältää kolme moduulia, 1. Orientaatio, 2. Matkailun toimiala ja 3. Elämys matkailualalla sekä niissä yhteensä seitsemän tehtävää seuraavasti:
1. Orientaatio
- orientoiva tehtävä
2. Matkailun toimiala
-Tehtävä: Matkailuun liittyviä toimialoja
- Tehtävä: Matkailun toimiala tutuksi
3. Elämys matkailualalla
- Tehtävä: Elämyksen määrittelyä
- Tehtävä: Elämyksellisyys tuotteessa
- Tehtävä: Elämyksellisyys tuotteessa-esimerkki
- Tehtävä: Elämysten tunnistaminen matkailussa
Evaluation scale
H-5
Further information
Kurkistuskurssin Restonomina nyt ja tulevaisuudessa opiskelu antaa sinulle yleiskuvaa matkailualasta ja sen elämyksistä, kuten ruoka- ja juomapalvelut, tapahtumat sekä matkailupalvelut. Näiden palvelujen tuottamista ja kehittämistä voi opiskella Laureassa matkailu- ja ravitsemisalan ammattikorkeakoulututukintoon johtavassa restonimikoulutuksessa (amk). Sen nimi on Ravintola- ja tapahtumaliiketoiminnan koulutus.