Siirry suoraan sisältöön

Monimuotoinen asiantuntijuus 2 (10 op)

Toteutuksen tunnus: R0266-3035

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
28.11.2022 - 26.11.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.01.2023 - 31.12.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
10 op
Lähiosuus
9 op
Virtuaaliosuus
1 op
TKI-osuus
10 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Toimipiste
Laurea Lohja
Opetuskielet
suomi
Paikat
1 - 40
Koulutus
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Opettajat
Aila Peippo
Vastuuopettaja
Aila Peippo
Opintojakso
R0266

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- analysoida ja kehittää omaa asiantuntijuuttaan ja ylläpitää sen ajantasaisuutta suhteessa sosiaali- ja terveysalan muuttuviin tarpeisiin
- arvioida ja kehittää omaa ja työyhteisön toimintaa moniammatillisessa yhteistyössä erilaisissa toimintaympäristöissä
- valita tarkoituksenmukaiset menetelmät asiantuntijuutensa kehittämiseksi ja perustella valinnat
- toimia asiantuntijana itseohjautuvasti

Aika ja paikka

Toteutusajankohta sovitaan opiskelijakohtaisesti

Toteutustapa

R0265 ja R0266 opintojaksoihin voi liittää ammattitaitoa edistävää harjoittelua (työssäoppimista) omien osaamistavoitteiden mukaisesti.
Täydentävissä opinnoissa työssä oppiminen voi toteutua useilla eri tavoilla:
1.Työssä oppiminen tai harjoittelu kytkeytyy opintojaksolla R0265 Monimuotoinen asiantuntijuus 1 valittuun tietoperustaa vahvistavaan osaamisalueeseen, johon opiskelija haluaa syventyä.
2. Työssä oppiminen tai harjoittelu kytkeytyy muissa täydentävissä opinnoissa hankittuun teoreettiseen osaamiseen (esim. akuuttihoitotyö, avoterveydenhuollon, ikääntyneen hoitotyö).
3. Työssä oppiminen toteutuu sairaanhoitajan sijaisuudessa -> Ks. erillinen ohje Terveysalan harjoittelu-työtilassa: Palkallisen työn hyväksiluku harjoitteluksi.
4. Työssä oppiminen toteutuu projektiopintoina: Projektiopintoihin liittyen opiskelija voi löytää omaa urakehitystään tukevan työelämäkumppanin ja projektin. Projektin toteutukseen integroidaan projektityötä tukeva kirjallisuus ja aiheeseen liittyvä tutkimus.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Vaihtoehtoisia suoritustapoja: teoriaosaamisen hankkiminen monipuolisilla menetelmillä, harjoittelu, työssä oppiminen ( sairaanhoitajan sijaisuudessa), hanketyöskentely, itsenäinen työskentely, erilaisiin tapahtumiin ja luennoille osallistuminen ja niiden raportointi oman osaamisen kehittymisen näkökulmasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

1 op = 27 tuntia opiskelijan työtä
Opiskelija seuraa omaa ajankäyttöään ja raportoi siitä: suunnittelu, toteutus, arviointi, mahdolliset kirjalliset tuotokset (raportit, portfoliot) jne.
Harjoittelussa ja sh-sijaisuudessa osastonhoitajan allekirjoittama työvuorotaulukko

Arviointikriteerit, hyväksytty/hylätty

Osaamisen arviointi perustuu opetussuunnitelmien tavoitekuvauksiin ja opinnon toteutussuunnitelmalla ilmoitettavaan arviointikriteeristöön (Laurean tutkintosääntö).

Osaamisen osoittaminen sovitusti: tehtävät, suoritukset, tuntiseuranta
Harjoittelutavoitteiden saavuttaminen ja harjoittelun hyväksytty suoritus
Arviointi Hyväksytty-Täydennettävä ( Kriteeristössä arvosana 3)

Kaikkien Laurean toimijoiden odotetaan noudattavan hyviä tieteellisiä käytänteitä, joihin kuuluu asianmukainen lähteisiin viittaaminen. Perehdy ja kysy käytänteistä tarvittaessa. Kaikki opintotehtävät tehdään yksilötyönä, jollei tehtävässä ole muuta ohjeistettu. [Urkundin käytöstä tehtävien tarkistuksen yhteydessä opettaja kertoo erikseen.]

Sisältö ja sen jaksotus

Opiskelijan valitsema substanssi ja siihen perehtyminen, toteutus, tuotos ja oman osaamisen pohdinta. Ajankäytön seuranta ja raportointi
Projektit: suunnittelu, toteutus, osaamisen kehittymisen arviointi, ajankäytön seuranta ja raportointi.
Opintojakso voi olla myös osa harjoittelua tai sen voi tehdä sairaanhoitajan sijaisuudessa. Tämä sovitaan opintojakson opettajan kanssa. Sairaanhoitajan sijaisuuden hyväksiluvusta löytyvät ohjeet Linkistä. Harjoitteluun liittyvä ohjeistus löytyy Lohjan Terveysalan harjoittelun työtilasta Canvasista ( Harjoittelu 6, ops 2018)

Arviointiasteikko

Hyväksytty/Hylätty

Lisätiedot

Monimuotoinen asiantuntijuus I ja II 5-15 op
Pohdi täydentävän osaamisen näkökulmasta omaa osaamista ja sen kehittämistä omiin ammatillisiin tavoitteisiisi peilaten, mitä haluaisit sairaanhoitajana osata, missä työskennellä? Onko täydentävissä opinnoissa sopivia opintojaksoja? Ellei ole, niin tee kirjallinen suunnitelma oman osaamisesi täydentämisestä koskien monimuotoista asiantuntijuutta 5-15 op:tä ja lähetä se sähköpostitse aila.peippo@laurea.fi.
Keskustele sitä ennen tutoropettajasi kanssa täydentävien opintojen kokonaisuudestasi.

Siirry alkuun