Sosiaalialan vaikuttamistyö (5 op)
Toteutuksen tunnus: R0019-3050
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
28.11.2022 - 04.12.2022
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
19.01.2023 - 04.05.2023
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 3 op
- Virtuaaliosuus
- 2 op
- TKI-osuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Toimipiste
- Laurea Lohja
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 40
- Koulutus
- Sosionomikoulutus (SSF2), Laurea Lohja
- Opettajat
- Paula Väliaho
- Hanna Nurmiranta
- Vastuuopettaja
- Paula Väliaho
- Ryhmät
-
SSF222SASosionomikoulutus, monimuotototeutus, S22, Lohja
- Opintojakso
- R0019
Tavoitteet
Opiskelija
- tuntee ja osaa soveltaa osallisuuden tuottamisen erilaisia keinoja.
- osaa käyttää erilaisia yhteiskunnallisen vaikuttamisen keinoja.
- osaa toimia osallisuutta vahvistaen yhteistyössä asiakkaiden ja muiden toimijoiden kanssa.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Opintojakson kirjallisuus on esitetty opintojakson Canvas-tilassa. Opintojaksoon kuuluu myös itsenäistä tiedonhankintaa lähdekritiikin huomioiden.
Toteutustapa
Opintojakso toteutuu monimuoto-opetuksena Lohjan kampuksella ja etänä keväällä 2023. Opintojaksoon sisältyy osin läsnäolovelvollista opetusta ja ohjausta sekä yksilö- ja pienryhmätyöskentelyä. Osa opetuksesta on yhteistä Hyvinkään vastaavan opintojaksototeutuksen kanssa. Etänä toteutettavaa opetusta ei tallenneta pois lukien Laurean D-yksikön tarjoamat mahdolliset luentomahdollisuudet. Opintojakson tarkempi aikataulu löytyy lukujärjestyksestä.
Opintojaksolla on oma Canvas-työtilansa, siellä on myös opintojakson ensisijainen keskustelukanava.
Työelämäyhteistyö ja/tai TKI
Opintojaksolla toteutetaan LbD-projekti Laurean kampuksella. Tarkemmat tiedot kerrotaan opintojakson orientaatiossa ja ensimmäisillä opetuskerroilla.
Toteutuksen tärkeät päivämäärät
Opintojaksolla on läsnäolovelvollisuus 19.1., 23.2. ja 28.4. sekä oman pienryhmän ohjauksessa. Muuhunkin opetukseen osallistuminen on suositeltavaa.
Opintojakson tehtävien palautusaikataulut tarkentuvat. Niiden ensimmäiset palautuspäivät lisätään opintojakson lukujärjestykseen, ensimmäisen palautuspäivän lisäksi tehtävien tutkintosäännön mukaiset toiset ja kolmannet palautuspäivät tulevat näkymään opintojakson Canvas-tilassa.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
HUOM! Lukuvuoden 2022-2023 polkuopiskelija! Palauttamalla tehtävät ensimmäisen palautuspäivän puitteissa varmistat saavasi arvioinnin ennen lukuvuoden päättymistä.
Kansainvälisyys toteutuksella
LbD-projekti toteutuu pääsääntöisesti Laurean Lohjan kampuksen kenialaisten ja kiinalaisten opiskelijoiden kanssa. Myös muita KV-yhteyksiä saatetaan lisätä tilanteen ja myös opiskelija-aloitteiden mukaan.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Näyttö- ja työn opinnollistamissuorituksesta pitää olla yhteydessä opintojakson vastuulehtoriin hyvissä ajoin, joka tapauksessa ennen opintojakson orientaatiota. Näyttöesitykset on aikataulutettu opintojakson aikatauluun 9.2.2023.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojakso on laajudeltaan 5 op, mikä vastaa n. 135 tuntia työtä. Opintojaksolla on kolme sisällöllistä moduulia: vaikuttavuus (2 op), yhteiskunnallinen vaikuttaminen (2 op) ja rakenteellinen sosiaalityö (1 op). Jokaiseen moduuliin sisältyy opetusta/ohjausta, yksilöllistä/pienryhmätyöskentelyä ja palautettavia tehtäviä.
Opintojakso kuormituksineen käsitellään tarkemmin opintojakson orientaatiossa.
Sisältö ja sen jaksotus
Opintojakso kuuluu opetussuunnitelman moduuliin Palvelujärjestelmät, osallisuus ja yhteiskunnallinen muutostyö. Sen aikana opiskelija työstää asiakkaan osallisuuden tukemisen näkökulmia sekä omia vaikuttamismahdollisuuksiaan sosiaalialan (tulevana) ammattilaisena.
Arviointiasteikko
H-5
Lisätiedot
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi tulee opiskelijan nähtäville opintojakson Canvas-tilaan.