Skip to main content

Management and Leadership (5 cr)

Code: HL00BT79-3023

General information


Enrollment
28.11.2022 - 04.12.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2023 - 31.07.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Laurea Leppävaara
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Turvallisuuden ja riskienhallinnan koulutus (HTA2), Laurea Leppävaara (Finnish)
Teachers
Lasse Kivinen
Sini Setälä
Teacher in charge
Lasse Kivinen
Scheduling groups
Avoin AMK (Size: 5 . Open UAS : 5.)
Groups
HTA222SAM
Turvallisuuden ja riskienhallinnan koulutus, monimuotototeutus, S22, Leppävaara
Small groups
Avoin AMK
Study unit
HL00BT79

Learning outcomes

The student is able to:
- analyse and develop their own activity as a member of the work community and a manager
- apply labour legislation and collective agreements
- analyse the work community and promote wellbeing at work

Location and time

Lähiopetusta Leppävaarassa (ellei toisin ole ilmoitettu). Ensimmäisenä lähiopetuspäivänä 14.01.2023 09.00 - 11.30 on pakollinen läsnäolo. Tämä ei ole verkkototeutus. Aloituskerralla, mahdollisten vierailijoiden aikana ja tiimien esityspäivinä oltava paikalla. Poissaolo näistä johtaa lisätehtävään tai tarvittaessa lisätehtäviin. Katso aikataulu Pakista.

Tilanteissa, joissa opiskelija peruu osallistumisensa toteutukselle tai jättää saapumatta ensimmäiseen tapaamiseen opiskelijan ilmoittautumisen tila siirretään ilmoittautunut tilasta hylätty-tilaan. Opiskelijan ilmoittautuminen voidaan hylätä myös tilanteessa, jossa opiskelija ilmoittaa keskeyttämisestä ja osasuorituksia ei ole palautettu arvioitavaksi. Jos opiskelijalla on jo osasuorituksia opinnosta, kirjataan hänelle hylätty kokonaisarvosana opinnon keskeytyksestä heti, kun tieto keskeyttämisestä on saatu.

Materials

Oheislukemisto (esim.):
Hyppänen, Riitta: Esimiesosaaminen - liiketoiminnan menestystekijä, Edita, 2013
Lukupiiritehtävän lukumateriaali julkaistaan Canvas-työtilassa kurssin alkaessa.

Teaching methods

Lähipetusta. ZOOM-etäopetusta erikseen ilmoitettavalla ajankohtana. Opintojakso sisältää tiimityöskentelyä, itsenäistä työskentelyä ja arvioitavia/ ei arvioitava tehtäviä. Opintojaksolle osallistujat muodostavat 4-5 hengen ryhmiä, joissa työskennellään myös opetuspäivien välissä. Ryhmien kokoonpanoja kannattaa pohtia etukäteen. Toteutuksen osat täsmentyvät ensimmäisenä lähiopetuspäivänä.

Jo olemassa oleva osaaminen voidaan huomioida tutkinnossa osaamisen tunnistamisen ja tunnustamisen kautta. Tämä voi tulla kyseeseen mikäli oletat, että olet hankkinut opintojakson sisältöä vastaavan osaamisen muualla (esim työelämä, opinnot muualla). Perehdy siinä tapauksessa Laurea LINK- sivustoilla olevaan HOT-prosessiin. Mikäli haluat HOT- prosessiin niin ilmoita tästä viimeistään ensimmäisellä lähiopetuskerralla opintojakson lehtoreille. https://laureauas.sharepoint.com/sites/linkfi/opintojenkulku/opintojensuunnittelu/aiemmanosaamisenhyvaksyminenahot/Sivut/default.aspx

Exam schedules

Lähipäivät ovat opiskelijan oppimisen kannalta tärkeitä.
Opintojakson ja tehtävien tarkempi aikataulu julkaistaan Canvas-työtilassa ennen jakson aloitusta. Opintojakso muodostuu lähiopetustunneista, kirjallisuuteen ym. lähdemateriaaliin tutustumisesta, ryhmätöistä ja -esityksistä. Aloituspäivänä läsnäolopakko jolla opiskelija varmistaa kurssipaikkansa.
Tarkempi ohjelma sekä käytänteet esitellään aloituspäivänä ja julkaistaan myös Canvas-työtilassa. Muutokset alustavaan ohjelmaan ovat mahdollisia. Muutoksista pyritään ilmoittamaan ajoissa opiskelijoille mm. Canvaksen tai tuntiperuutusviestien kautta.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa Linkistä.

Evaluation scale

H-5

Further information

Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa:
- analysoida ja kehittää omaa toimintaansa työyhteisön jäsenenä ja esihenkilönä
- soveltaa työlainsäädäntöä ja työehtosopimuksia
- analysoida työyhteisöä ja edistää työhyvinvointia.
Keskeinen sisältö:
Opintojaksossa perehdytään johtamisen ja esihenkilöyön kokonaisuuteen.
Opintojaksolla tarkastellaan johtamista ja esihenkilötyötä mm. seuraavista näkökulmista:
Johtaminen, johtajuus ja esihenkilötyö
Itsensä johtaminen
Esihenkilö strategian jalkauttajana
Ryhmien ja tiimien johtaminen
Motivaatio, motivointi
Esihenkilö työhyvinvoinnin johtajana
Työhyvinvointitoiminnan kehittämisen keinot
Omien esihenkilöominaisuuksien ja -taitojen tunnistaminen ja kehittäminen.

Opintojakson viestintä tapahtuu Canvasin kautta.
Opintojakson tavoitteissa ja toteutussuunnitelmassa kuvataan opiskelijan oppimiselle asetettuja tavoitteita. Opettajat tukevat näiden tavoitteiden saavuttamista ohjauksen ja palautteen avulla. Ohjausta annetaan opintojakson eri vaiheissa ja sitä voi pyytää tarvittaessa.
Opiskelua ohjaavat opintojaksoille laaditut oppimistehtävät, niihin annettu ohjaus ja niistä saatu palaute. Ohjaus tapahtuu yksilö- tai ryhmäohjauksena joko lähiopetuksessa tai erikseen sovittuna ajankohtana. Ohjausta annetaan myös Canvasin ja sähköpostin välityksellä. Ohjaukseen voidaan osoittaa erillisiä pakollisia tai vapaaehtoisia ohjausaikoja.
Tehtävissä opiskelijoiden tulee käyttää Laurean dokumenttipohjia.

Go back to top of page