Siirry suoraan sisältöön

Työikäisen väestön ja ympäristön terveyden edistäminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0036-3012

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
22.05.2023 - 28.05.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
25.08.2023 - 03.12.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
2 op
Virtuaaliosuus
3 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Toimipiste
Laurea Tikkurila
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Terveydenhoitajakoulutus (STV2), Laurea Tikkurila
Opettajat
Tiina Leino
Vastuuopettaja
Tiina Leino
Ryhmät
STV221KN
Terveydenhoitajakoulutus, päivätoteutus, K21, Tikkurila
Opintojakso
R0036

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- suunnitella, toteuttaa ja arvioida työikäisen terveydenhoitajatyötä
- soveltaa näyttöön perustuvia terveyden edistämisen työmenetelmiä työikäisen terveydenhoitajatyössä
- arvioida ympäristön terveyttä edistäviä vaikutuksia ja ympäristöperäisiä uhkia
- suunnitella, toteuttaa ja arvioida tartuntatautien ehkäisyä
- käyttää terveyden edistämisen asiantuntijuutta moniammatillisessa yhteistyössä yksilö, ryhmä ja yhteisötasolla
- työssään analysoida ja raportoida toimintaympäristön muutosten vaikutuksia työikäisen väestön terveyteen ja hyvinvointiin

Aika ja paikka

Katso yst.lukujärjestys

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Hyvä työterveyshuoltokäytäntö. Työterveyslaitos. Uitti, J. (toim.) 2014.

Altistelähtöinen työterveysseuranta,
Kirsi Karvala, Timo Leino, Panu Oksa, Tiina Santonen, Markku Sainio, Jari Latvala, Jukka Uitti (toim). 2020.

Työterveyshuoltolaki 21.12.2001/1383, http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20011383

Muut ajankohtaiset artikkelit sekä Canvasissa ja Zoom-luennoilla osoitettu materiaali.

Toteutustapa

MUUTOKSET MAHDOLLISIA, VARMISTUU OPINTOJAKSON ALKUUN MENNESSÄ

Työikäisen väestön terveyden edistäminen:
Aktioivat ja osallistavat luennot kampuksella, Zoom-luennot, yksilötehtävät, case-tehtävät, flipped learning, verkko-opinnot

Ympäristön terveyden edistäminen: verkko-opinnot ja tehtävät itsenäisesti.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Työelämäyhteistyö toteutuu vierailevien luennoitsijoiden myötä.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Orientaatio (läsnäolovelvollisuus)
Luennot kampuksella/zoomissa (katso päivät lukujärjestyksestä, osittainen läsnäolovelvoite)
Ympäristöterveyden edistäminen -verkko-opinnot (pakollinen yksilö suoritus)
Tentti/kotitentti

Käydään läpi tarkemmin orientaatiossa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Kansainvälisyys toteutuksella

Toteutuu materiaalien avulla.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 27 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Kurssi on laajuudeltaan 5op= 133,5h.

Sisältö ja sen jaksotus

Työikäisen väestön terveyden edistäminen: 3op = 80,5h
Luennot = 20h
Tentti 1 h
Itsenäistä työskentelyä=59,5h

Ympäristön terveyden edistäminen: 2op=53h
Itsenäistä työskentelyä verkossa= 53h

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opintojaksolle voi osallistua ainoastaan terveydenhoitajakoulutuksen tutkinto-opiskelijat.

Tentin tekemiseen tarvitset oman tietokoneen. Tentti tehdään kampuksella.

Siirry alkuun