Siirry suoraan sisältöön

English for Healthcare Professionals (3 op)

Toteutuksen tunnus: SH00BS86-3017

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
28.11.2022 - 04.12.2022
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
22.03.2023 - 11.05.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
3 op
Lähiosuus
3 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Toimipiste
Laurea Otaniemi
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Sairaanhoitajakoulutus (SHG2), Laurea Otaniemi
Opettajat
Anna-Maria Hyvärinen-Andersson
Vastuuopettaja
Anna-Maria Hyvärinen-Andersson
Ryhmät
SHG222SA
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, S22, Otaniemi
SHG222SA2
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, S22, Otaniemi, ryhmä 2
Opintojakso
SH00BS86

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- viestiä itsenäisesti ja olla vuorovaikutuksessa englannin kielellä
- hyödyntää englanninkielistä tutkimustietoa
- kehittää ammatillista kielitaitoaan erilaisia oppimistekniikoita hyödyntäen

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Oppimateriaali löytyy Canvasin työtilasta, joku julkaistaan viimeistään viikkoa ennen kurssin alkua.

Toteutustapa

Monimuotototeutus:

Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö. Opinnolla on aikataulutettua opetusta tai ohjausta sekä kampuksella että etänä. Etäopetusta ei tallenneta. Opinnossa on pari- tai ryhmätyöskentelyä. Tehtävistä annetaan henkilökohtaista palautetta opettajan toimesta.
Aloitustapaaminen Zoomissa 22.3.23 klo 9.00-10.30
Toteutuksen aikana yksi lähitapaaminen, 21.4.23 klo 13.00-14.30

Zoom: https://laurea.zoom.us/j/61669956301
Uusintatentti etänä maanantaina 14.8.23 klo 10.00-12.00 (Proctorio)

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Tentin voi uusia kaksi kertaa. Kaikki uusinnat tehdään sähköisesti Canvasissa etävalvottuna Proctorio-ohjelman avulla. Uusinta-ajankohdat ovat Laurean yleiset uusintapäivät touko- ja kesäkuussa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Jos sinulla on aiempia korkeakoulutasoisia englanninopintoja samalta tai eri alalta, ota yhteyttä opettajaan, jos haluat keskustella hyväksiluvusta tai täydennyksestä.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Opintojaksolla on paljon itsenäistä työskentelyä, joten valmistaudu siihen jo etukäteen.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa .

Siirry alkuun