Skip to main content

Thesis (15 cr)

Code: R0045-3177

General information


Enrollment
01.01.2000
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2023 - 31.12.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
15 cr
Local portion
10 cr
Virtual proportion
5 cr
RDI proportion
15 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Otaniemi
Teaching languages
Finnish
Seats
1 - 50
Degree programmes
Terveydenhoitajakoulutus (STG2), Laurea Otaniemi (Finnish)
Teachers
Anne Maijala
Sari Haapa
Miska Mustonen
Heidi Jokinen
Tiina Leino
Anna-Kaisa Hankaniemi
Minna Nikula
Tiina Mäkelä
Tiina Putkuri
Päivi Ylinen
Hanna Vatanen
Teacher in charge
Minna Nikula
Study unit
R0045

Learning outcomes

The student is able to
- present justified suggestions for development in relation to working life
- conceptualize phenomena related to working life based on research results
- use appropriate research and development methods in order to produce new knowledge
- act in development projects cooperatively and in a responsible manner with working life and other partners
- evaluate personal activities and solutions critically
- understand concepts in an extensive scale and present topics logically with justification

Location and time

Opinnäytetyön seminaarit toteutuvat kerran kuukaudessa.
Opiskelija osallistuu tapaamisiin 2-3 kertaa (aiheanalyysin, suunnitelman ja valmiin työn esitys) opinnäytetyöprosessin aikana.

Materials

Opinnäytetyöprosessia tukemaan järjestetään erilaisia työpajoja, joihin opiskelija voi osallistua:
-kirjoittamisen työpaja - Työtilan URL-linkki https://canvas.laurea.fi/enroll/XLJ3PL
-tiedonhaun työpaja - Työtilan URL-linkki https://canvas.laurea.fi/enroll/K6MNRA
-menetelmätyöpaja - Työtilan URL-linkki https://canvas.laurea.fi/enroll/A34M8N

Muutamia hyväksi havaittuja kirjoja opinnäytetyön kirjoittamisen avuksi:
- Hirsjärvi, S., Remes, P. ja Sajavaara, P. 2009. Tutki ja kirjoita. Helsinki: Tammi.
- Juuti, P. ja Puusa, A. 2020. Laadullisen tutkimuksen näkökulmat ja menetelmät. Gaudeamus. Saavilla verkossa
- Kananen, J. 2015. Opinnäytetyön kirjoittajan opas: Näin kirjoitan opinnäytetyön tai pro gradun alusta loppuun. Jyväskylä: Jyväskylän ammattikorkeakoulun julkaisuja.
- Kananen, J. 2019. Opinnäytetyön ja pro gradun pikaopas. Avain opionnäytetyön ja pro gradun kirjoittamiseen. Jyväskylä: Jyväskylän ammattikorkeakoulun julkaisuja.
- Kniivilä, S., Lindblom-Ylänne, S. ja Mäntynen, A. 2017. Tiede ja teksti. Tehoa ja taitoa tutkielman kirjoittamiseen. Gaudeamus. Saatavilla verkossa.
- Tuomi, J. ja Sarajärvi, A. 2018. Laadullinen tutkimus ja sisällönanalyysi. Kustannusosakeyhtiö Tammi. Saatavilla verkossa
- Vilkka, H. 2020. Akateemisen lukemisen ja kirjoittamisen opas. Jyväskylä: PS-kustannus. Saatavilla verkossa.

Plagioinnin (eli luvaton tekstin lainaaminen) tunnistamiseen käytetään Urkund-ohjelmaa

Opinnäytetyöpohja on opiskelijaintrassa.

Teaching methods

Opinnäytetyö lähtee liikkeelle aiheen valinnasta ja aiheanalyysistä. Tutustu prosessin etenemiseen opiskelijaintrassa ja Canvas-työtilassa. Oheisella URL-linkillä, pääset liittymään Opinnäytetyö hoitotyö (sh+th) Otaniemi -työtilaan: https://canvas.laurea.fi/enroll/BPX46N

Opinnäytetyö laatimiseen kuuluu yhden arviointivaiheessa olevan opinnäytetyön kirjallinen ja suullinen opponointi, oman työn esittely kaksi kertaa opinnäytetyön prosessin aikana; 1. suunnitelmavaiheessa ja 2. julkaisuvaiheessa. Lisäksi arviointikeskustelu ja kypsyysnäytteen hyväksytty suorittaminen.

Opinnäytetyö on pääosin itsenäistä työskentelyä. Jokaisella opinnäytetyöllä on oma ohjaaja. Ohjausajoista ja ohjausmenetelmistä sovitaan oman opinnäytetyön ohjaajan kanssa erikseen.

Opinnäytetyö tehdään pareittain tai yksin. Kolmisinkin voi tehdä, mutta sitä ei suositella.
Opiskelija etsii itse työelämäkumppanin ja aiheen opinnäytetyölleen. Kun alustava aihe on löytynyt, opiskelija ilmoittautuu opinnäytetyöohjaukseen saadakseen ohjaajan opinnäytetyölleen.
Ilmoittautuminen tehdään oheisella linkillä viimeistään viikkoa ennen ONT-päivää/tapaamista. Aikataulut löydät Pakista.

https://elomake.laurea.fi/lomakkeet/18427/lomake.html

Opinnäytetyöhön kuuluvan kypsyysnäytteen kirjoitat suomen tai ruotsin kielellä ammattikorkeakouluasetuksen mukaisesti. Mikäli koulusivistyskielesi on muu kuin suomi tai ruotsi tai olet saanut koulusivistyksesi ulkomailla, kirjoitat kypsyysnäytteen joko suomeksi tai englanniksi. (Laurean tutkintosääntö.)

Employer connections

Opinnäytetyöltä odotetaan selkeää yhteyttä työelämän kehittämiseen ja työelämäkumppanin mukanaoloa. Opinnäytetyön tavoitteena voi olla esimerkiksi palvelun, toimintamallien tai uuden työkulttuurin kehittäminen. Opinnäytetyö voi olla osa ammattikorkeakoulun tutkimus- ja kehittämistoimintaa.

Työelämäkumppanuus toteutuu yleensä erilaisissa yhteisissä hankkeissa ja kehittämisprojekteissa. Työelämän edustaja osallistuu opinnäytetyön ohjaukseen ja opinnäytetyön tuotoksen/tuloksen arviointiin erikseen sovitulla tavalla.

Exam schedules

Opiskelija ilmoittautuu opinnäytetyöohjaukseen saadakseen ohjaajan opinnäytetyölleen.
Ilmoittautuminen tehdään oheisella linkillä viimeistään viikkoa ennen (klo 16 mennessä) ONT-päivää/tapaamista. Aikataulut löydät Pakista.

https://elomake.laurea.fi/lomakkeet/18427/lomake.html

Completion alternatives

Laureassa opinnäytetyön voi tehdä joko toiminnallisena opinnäytetyönä tai tutkimuksellisena opinnäytetyönä. Myös muita opinnäytetyön tekotapoja, kuten päiväkirjamuotoinen opinnäytetyö, on mahdollistettu Laureassa. Kuvaukset löytyvät Laurean opinnäyteyönohjeistosta, Opiskelijaintranetista.
Hyväksilukua hakiessaan opiskelija ottaa yhteyttä Opintopäällikkö Hanna Naarmalaan (hanna.naarmala@laurea.fi).

Student workload

1 opintopiste vastaa keskimäärin 27 tuntia opiskelijan tekemää työtä.
Opinnäytetyö on ammattikorkeakouluissa laajuudeltaan 15 op.

Content scheduling

Opinäytetyöprosessi on kuvattu Opiskelijaintranetissä. Opinnäytetyö 15 op toteutuu seuraavien vaiheiden kautta:
1. Suunnitelmavaihe
2. Toteutusvaihe
3. Julkaisuvaihe (arviointivaihe)

Evaluation scale

H-5

Qualifications

The prerequisite for starting the thesis is that the student has completed or is currently completing the study unit Methods for Research-based Development Work (or the study unit Research and Development Methods) or has equivalent competences that have been recognized as part of the degree through a demonstration of competence or credit transfer.

Further information

Täältä pääset liittymään ONT Canvas-työtilaan https://canvas.laurea.fi/enroll/BPX46N

Go back to top of page