Skip to main content

English for Healthcare Professionals (3 cr)

Code: SH00BS86-3001

General information


Enrollment
23.05.2022 - 29.05.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
16.08.2022 - 14.10.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
3 cr
Local portion
1 cr
Virtual proportion
2 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Otaniemi
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Sairaanhoitajakoulutus (SHG2), Laurea Otaniemi (Finnish)
Teachers
Matti Karhumäki
Mirja Villman
Groups
SHG222KA
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, K22, Otaniemi
Study unit
SH00BS86

Learning outcomes

The student is able to
- can communicate independently and interact in English
- take advantage of research information in English
- develop their professional language skills using different learning techniques

Location and time

- Ks. ryhmän kalenteri

Materials

- Dear Patient - English for Nursing (Karhumäki, Metsäportti, Tuohimäki), 2017.
> Käytämme oppikirjaa koko kurssin aikana.
Kirjan voi hankkia kirjastosta, kirjakaupasta tai Sanoma Pro:n verkkokaupasta toiminnallisena digikirjana: sanomapro.fi (digikirjassa 12 ja 48kk lisenssit)
- Canvaksessa oleva materiaali
> Sanastot (ei tarvitse hankkkia):
- Nieminen, P & Hyrkäs, K, 2004. Terveydenhuollon sanasto (Wsoy, Porvoo).
- Matikainen, M-L, 2000. Englantilais-suomalainen sanasto hoito-, kuntoutus- ja sosiaalialan henkilökunnalle. Jyväskylän yliopistopaino: Jyväskylä.
- Matikainen, M-L, 2001. Suomalais-englantilainen sanasto hoito-, kuntoutus- ja sosiaalialan henkilökunnalle. Jyväskylän yliopistopaino: Jyväskylä.
* Lisäksi käytössä on Sanoma Pron sanastoapplikaatio (ks. oman älypuhelimen sovelluskauppa, etsi Sanoma Pro sanastot ja edelleen Dear Patient). Ensimmäinen kappale on ilmainen.

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish.

Exam schedules

- Kirjallinen tentti (sähköinen tentti Canvas Proctorion kautta) 14.10.2022

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ”

Jos opiskelijalla on aiempia korkea-asteen ammattikielen opintoja eri alalta, hänellä on oikeus suorittaa opinto hyväksiluvun täydennyksellä. Tässä tapauksessa opiskelija ottaa yhteyden opinnon opettajaan, joka ohjaa tarvittaessa eteenpäin.

Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Student workload

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä.

Content scheduling

- Kurssin aikana tutustumme eri sairaan- ja terveydenhoidon osa-alueisiin: esim. sairaalaympäristö, osastot ja ammattinimikkeet, osaston päiväohjelma, instrumentit ja välineet, potilaan perustietojen kysely/tulohaastattelu, perustoimenpiteet, haavanhoito, kipu ja sen kuvailu, sairaudet, lääkkeiden jakaminen, potilaan ohjeistaminen, kotihoito-ohjeet, terveellinen ruokavalio ja anatomian peruskäsitteet.

Evaluation scale

H-5

Further information

Opiskelija on suorittanut englannin kielen tasotestin ennen ilmoittautumistaan opinnolle. Hylätyn tasotestin jälkeen suositellaan suorittamaan Valmentava englanti –opinto, tai hankkimaan vastaava osaaminen muulla tavoin.

Lisätietoa intrasta: https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_opintojensuunnittelu/SitePages/Kielitestit.aspx

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Jos opinnon toteutustapaa on oleellisesti muutettu, hyödyntää opettaja toteutuksen laadun arvioinnissa opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

Go back to top of page