Siirry suoraan sisältöön

Valintamuotoilu (5 op)

Toteutuksen tunnus: HY00BS59-3002

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
24.05.2021 - 30.05.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.09.2021 - 31.05.2022
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
4 op
Virtuaaliosuus
1 op
TKI-osuus
3 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 30
Koulutus
Päätöksenteon ilmiöt johtamisessa, kehittämisessä ja asiakastyössä (HYV5), Laurea Tikkurila
Opettajat
Markus Kanerva
Kaisa Hytönen
Opintojakso
HY00BS59

Tavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa:
- analysoida valintaympäristön merkitystä ihmisten käyttäytymisessä sekä tunnistaa ongelmakohdat valintaympäristössä
- soveltaa ja arvioida käyttäytymistieteellisiä perusperiaatteita ja käyttäytymisen muutoksen malleja käytännönongelmien ratkaisemiseksi
- kehittää ja implementoida tehokkaita interventioita valintaympäristöön
- arvioida tuuppauksia osana laajempaa valintamuotoilun kokonaisuutta

Aika ja paikka

[Kenttä ei ole Laureassa käytössä]

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Video: Richard Thalerin nobelpalkintoesitys

Artikkeli: Choice Architecture
Artikkeli: Nudge your customers toward better choices
Artikkeli: BCT Taxonomy (v1): 93 hierarchically-clustered techniques:
Artikkeli: The Behaviour Change Wheel

Raportti: A Practitioner’s Guide To Nudging
Raportti: The BASIC toolkit - tools and ethics for applied behavioural insights
Raportti: Applying behavioural insights to reduce fraud, error and debt

Kirja: The design of everyday things (soveltuvin osin)
Kirja: Nudge - Improving decisions about health, wealth and happiness (soveltuvin osin)

Toteutustapa

Opintojaksolla harjoitellaan ihmisten käyttäytymisen analysoimista ja kuinka ihmisten tekemiin valintoihin voidaan vaikuttaa. Jaksolla hyödynnetään käyttäytymistieteellisiä ja palvelumuotoilun perusperiaatteita sekä ihmisten motivoimiseksi että tavoitteiden ja toiminnan välisen eron kaventamiseksi. Opintojakson jälkeen opiskelijat osaavat muotoilla tehokkaasti ihmisten valintatilanteita ja tukea käyttäytymisen muutoksen syntymistä.

Opintojakso toteutetaan monimuoto-opintoina. Opintojakson lähipäivät pyritään toteuttamaan Tikkurilan kampuksella syksyn tilanne ja silloin voimassaoleva Laurean ohjeistus huomoiden. Jos lähiopetusta ei voida järjestää kampuksella se järjestetään etäyhteyden kautta. Lähipäivät ovat:
la 20.11.2021 klo 9-16.30
la 11.12.2021 klo 9-16.30
pe 11.2.2022 klo 9-16.30

Opintojaksolla käytetään Canvas-oppimisalustaa. Opintoihin liittyvät materiaalit ja tehtävät julkaistaan Canvas-työtilassa. Lähipäivien ulkopuolella viestintä tapahtuu Canvasissa (ilmoitukset, keskustelupalsta, viestit). Opintojakso sisältää itsenäistä työskentelyä sekä ryhmässä toimimista.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Tehtäviä integroidaan työelämäkontekstiin

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Opintojaksosuoritus edellyttää lähiopetuspäiviin osallistumista. Lähipäivät sisältävät tietoperustaa, keskustelua ja pieniä ryhmätehtäviä, jotka eivät sisälly lukumateriaaliin. Mahdollisissa pakollisissa poissaolotilanteissa opiskelija sopii opettajan kanssa lähipäivän korvaavasta suorituksesta.

Ensimmäisessä lähipäivässä sovitaan tehtävien palautusaikataulusta.

Kansainvälisyys toteutuksella

Toteutuksella hyödynnetään kansainvälistä tutkimuskirjallisuutta.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla.” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Lähipäivätyöskentely: 3 x 8 h = 24 h
Lähipäivien kertaus: 10 h
Kotitehtävät: 25 h
Lukutehtävät: 30 h
Jaksotehtävä: 45 h

Sisältö ja sen jaksotus

Opintojaksolla harjoitellaan ihmisten käyttäytymisen analysoimista ja kuinka ihmisten tekemiin valintoihin voidaan vaikuttaa. Jaksolla hyödynnetään käyttäytymistieteellisiä ja palvelumuotoilun perusperiaatteita sekä ihmisten motivoimiseksi että tavoitteiden ja toiminnan välisen eron kaventamiseksi. Opintojakson jälkeen opiskelijat osaavat muotoilla tehokkaasti ihmisten valintatilanteita ja tukea käyttäytymisen muutoksen syntymistä.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan yamk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opintojakso kuuluu Päätöksenteon ilmiöt johtamisessa, kehittämisessä ja asiakastyössä -koulutuksen ydinopintoihin.

Opintototeutuksen laatua on arvioitu ja raportti itsearvioinnista löytyy Canvasista.

Siirry alkuun