Siirry suoraan sisältöön

Tutkimus- ja kehittämismenetelmät (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0184-3071

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
25.11.2019 - 01.12.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.01.2020 - 31.07.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
TKI-osuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Toimipiste
Laurea Hyvinkää
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 65
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää
Opettajat
Kimmo Kuitunen
Anja Mertanen
Vastuuopettaja
Piia Haavisto
Opintojakso
R0184

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- valita kehittämisprojektiinsa sopivat menetelmät ja perustella valintansa
- hankkia empiiristä aineistoa ja analysoida sitä
- tulkita empiirisiä tuloksia ja tehdä johtopäätöksiä niiden pohjalta
- tunnistaa tutkimus- ja kehittämistyön eettisen näkökulman
- arvioida tutkimuksen luotettavuutta ja pätevyyttä
- soveltaa tutkimusviestinnän periaatteita suullisesti ja kirjallisesti
- laatia ja tulkita tutkimus- ja kehittämisraportteja

Aika ja paikka

Oppimisalustana toimii Optima.

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Kaikki opintojaksolla tarvittava materiaali ja linkit hyödynnettäviin materiaaleihin tarjotaan opiskelijoille Optiman työtilassa.

Toteutustapa

Opintojakso toteutetaan verkko-opetuksena Optimassa. Oppiminen tapahtuu monipuolisten tehtävien avulla. Tehtävät etenevät annetun aikataulun mukaisesti. On siten tärkeää, että suunnittelet ajankäytön huolellisesti ja pysyt aikataulussa. Tarkemman aikataulun ja tehtävien palautuspäivät löydät opintojakson Optima-työtilasta. Vaikka opintojakso toteutetaan aikaan ja paikkaan sitomattomasti, muista varata riittävästi aikaa tehtävien tekemiseen.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

HUOM! Opintojaksolle hyväksytyn opiskelijan on osoitettava aktiivisuutta opintojaksolla siten, että suoritus käynnistyy tehtävien palautuksella ohjeellisen aikataulun mukaisesti. Jos opiskelija ei osoita aktiivisuutta, hänen ilmoittautumisensa opintojaksolle hylätään.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Korkeakoulutasoiset vastaavat suoritukset ja niiden hyväksiluku tulee sopia opintojakson alussa vastuuopettajan kanssa.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Opintojakso on 5 op, mikä tarkoittaa 135h opiskelijan itsenäistä työtä. Varaa siten koko opintojakson ajalle riittävästi aikaa itsenäisten tehtävien tekemiseen.

Sisältö ja sen jaksotus

Keskeinen sisältö:
- mitä tutkimuksellisuus tarkoittaa kehittämistyössä?
- tutustuminen Laurean opinnäytetyöprosessiin ja -ohjeistukseen
- kirjallisen aineiston haku ja akateemisten lähteiden hyödyntäminen tutkimus- ja kehittämistyössä
- tutustuminen tutkimuksen arviointikriteereihin ja valmiin tutkimusraportin ja kriittiseen arviointiin
- menetelmävaihtoehtoihin perehtyminen: laadulliset ja määrälliset tutkimusotteet, niiden keskeiset piirteet ja sovellettavuus kehittämisprojekteissa
- aiheanalyysin ja tutkimussuunnitelman laatiminen: tutkimusongelman määrittäminen, teoreettinen viitekehys, tutkimusasetelma, aineiston keruun ja analysoinnin suunnittelu
- tutkimusraportin laatiminen, asiatyylin käyttö ja oikeakielisyys, viittaustekniikat ja muut kirjallisen raportoinnin esitystekniset käytännöt
Tarkempi aikataulu ja tehtävién ohjeistus Optima -työtilassa.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Kurssin tarkempi aikataulu tarkennetaan Optiman työtilassa olevaan aikataulutietoon kevätlukukauden 2010 alussa.

Siirry alkuun