Englannin kielen osaamisen lähtötasotesti (0op)
Toteutuksen tunnus: 00202-3010
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 26.11.2018 - 02.12.2018
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 07.01.2019 - 14.06.2019
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 0 op
- Toimipiste
- Laurea Porvoo
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 40
- Koulutus
- Sairaanhoitajakoulutus (SHY2), Laurea yhteinen
Toteutustapa
Testi tehdään tietokoneluokassa. Saat lisäohjeita s-postilla opintotoimistosta.
Testissä testataan englannin kielioppirakenteiden hallintaa ja sanaston laajuutta. Testistä saa max. 50 pistettä, hyväksytty tulos on 30-50 pistettä. Jos saat 0-29 pistettä, testi on hylätty, joten on vanhvasti suositeltavaa osallistua valmentavalle opintojaksolle. Sen voi suorittaa millä tahansa Laurean kampuksella. Porvoossa on keväällä 2019 lähiopetustoteutus, mutta opintojakson voi suorittaa myös muilla kampuksilla tai verkko-opintoina (myös välitarjotin).
Testin tekemiseen on aikaa 30 min. Ota mukaan lukitodistus, jos sen nojalla haluat lisäaikaa tenttiin. Huomaa, että testin jälkeen näet itse tuloksen tietokoneen näytöllä.
Aika ja paikka
Pepin kalenterin mukaan.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Ei tarvetta ennakko-opiskelulle.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Ei ole.
Lisätiedot
Koulusivistyskielenään ruotsia puhuvien ei tarvitse tulla ruotsin testiin, heille ei kirjata arvosanaa. Aiemmin yliopisto-/AMK-tutkinnon kielineen suorittaneiden ei myöskään tarvitse tehdä testiä. Heille kirjataan ”Hyv” lähtötasotestin kohdalle automaattisesti. Ilmoita tästä kieltenopettajalle.