Siirry suoraan sisältöön

International Business Strategy (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0428-3003

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
13.05.2019 - 28.07.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
04.08.2019 - 27.12.2019
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Laurea-ammattikorkeakoulu
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
englanti
Koulutus
Complementary competence, bachelor’s studies in English (CCH2), Business, administration and law
Opettajat
Lassi Tissari
Vastuuopettaja
Lassi Tissari
Opintojakso
R0428

Aika ja paikka

Sisältää kaksi pakollista intensiivijaksoa: 
o Aloitusjakso Saksassa, 5 pv , 21.10. - 25.10.2019
o Päätösjakso Suomessa, 3 pv , 27.11. - 29.11.2019
Intensiivijaksojen välissä työskennellään virtuaalisesti saksalaisten kanssa tiimeissä.

Toteutustapa

Syksyllä 2019 on mahdollisuus suorittaa tämä vapaavalintainen IBS- opintojakso ns. kansainvälisessä lyhytvaihtototeutuksessa. Tällä opintojaksolla voi tietyin edellytyksin korvata (niin halutessaan) opintojakson ”R0219 Service Business Management” tai sisällyttää se vapaasti valittaviin opintoihin.
 
IBS- opintojaksolle hyväksytään 10 opiskelijaa Laureasta. Laurea tukee alla mainitun matkan kustannuksia Saksaan 250 eurolla ja Karlsruhe UAS vastaa majoituskustannuksista Saksassa.
 
 
Opintojakson sisältö ja ohjelma
- Opintojakso (IBS) toteutetaan yhdessä Karsruhe UAS:n  (HsKA) kanssa (vastaavia toteutuksia on heidän kanssaan ollut  aiemmin vuosittain kaksi kertaa vuodessa lukuvuodesta 2014-2015 lähtien)
- Opintojakson sisältö ja menetelmät pääpiirteittäin:
o Strateginen suunnittelu ja päätöksenteko
o Liiketoimintatiedon hyödyntäminen päätöksenteossa
o Oppimisympäristönä käytetään ns. virtuaalista yrityspeliä, jossa tiimi johtaa omaa virtuaalista yritystään ja tekee myyntiennusteita sekä tuotanto-, markkinointi-, investointi-, ja rahoituspäätöksiä.
o Tiimit kilpailevat keskenään
o Työskentely tapahtuu ”suomalais-saksalaisissa sekatiimissä” eli kaksi saksalaista ja kaksi suomalaista opiskelijaa per tiimi.
Yhteensä 5 tiimiä, 20 opiskelijaa.
- Sisältää kaksi pakollista intensiivijaksoa: 
o Aloitusjakso Sauomess, 5 pv (lokakuussa), Sisältö: tiimiytyminen luokassa ja vapaalla, tutustuminen virtuaaliseen yrityspeliin ja sen käytön aloittaminen, luentoja, ryhmätöitä, tiimien esityksiä (vapaalla mm. HsKA:n kustantama yhteinen illallinen ja yritysvierailu tarjoiluineen)
o Päätösjakso Saksassa, 3 pv (marraskuun loppupuolella). Sisältö:  tiimien loppuesitykset. (Sis. lisäksi yhteisten illallisen ja yritysvierailun tms., jotka kustantaa Laurea)
- Intensiivijaksojen välissä työskennellään virtuaalisesti saksalaisten kanssa tiimeissä.
Koko toteutuksen ajan käytettävä kieli on englanti.

Siirry alkuun