Siirry suoraan sisältöön

Tiedonhallinta ja tietokannat (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0241-3002

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
13.05.2019 - 26.05.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
10.08.2019 - 30.12.2019
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Laurea-ammattikorkeakoulu
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 35
Koulutus
Tietojenkäsittelyn koulutus (NTA2), Laurea Leppävaara
Opettajat
Jukka Malinen
Lassi Virtanen
Vastuuopettaja
Jukka Malinen
Opintojakso
R0241

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- hallinnoida ja käyttää tietokantoja
- suunnitella ja toteuttaa tietokantoja
- käyttää tietokannan käsittelykieltä tiedon etsinnässä ja muokkauksessa

Toteutustapa

Lähiopetuskerrat ovat käytännön harjoituksia sisältäviä työpajoja.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Tällä opintojaksolla opiskelija oppii tiedonhallintaan ja tietokantoihin liittyvät avainkäsitteet ja käytännön taidot. Tietokannat ovat tärkeä komponentti lähes kaikissa moderneissa tietojärjestelmissä. Tiedonhallinnan ja tietokantojen ymmärtäminen on oleellinen taito kaikille, jotka työskentelevät tietojärjestelmiin liittyvissä tehtävissä.
Opintojakson aluksi luodaan yleiskatsaus aiheeseen ja esitellään avainkäsitteet. Tämän pohjustuksen jälkeen tutustutaan relaatiotietokantoihin ja siihen, kuinka niitä suunnitellaan ja kuinka SQL-kielen avulla tietokannoista haetaan ja manipuloidaan tietoa.
Opintojaksolla käytetään virtuaalista oppimisympäristöä (Viopea), joka tarjoaa opiskelijoille joustavan alustan SQL-kielen käytön harjoitteluun.

Siirry alkuun