Siirry suoraan sisältöön

Sosiaalialan asiakastyön menetelmäosaaminen (10 op)

Toteutuksen tunnus: R0034-3019

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
23.11.2020 - 29.11.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
16.01.2021 - 21.05.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
10 op
Lähiosuus
5 op
Virtuaaliosuus
5 op
TKI-osuus
4 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Toimipiste
Laurea Tikkurila
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Sosionomikoulutus (SSY2), Laurea yhteinen
Opettajat
Anne Eskelinen
Anu Hagman
Anne Putkonen
Vastuuopettaja
Anne Putkonen
Opintojakso
R0034

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- tunnistaa ja jäsentää erilaisia asiakastyön teoreettisia työorientaatioita ja työmenetelmiä
- käyttää ja soveltaa sosiaalipedagogisen, sosiokulttuurisen ja psykososiaalisen työn menetelmiä ja välineitä eri elämäntilanteissa olevien yksilöiden, perheiden ja ryhmien tukemisessa
- hallitsee suunnitelmallisen ja tavoitteellisen asiakastyön prosessin sekä osaa arvioida ja dokumentoida asiakastyötä

Aika ja paikka

Lähiopetuspäivät Tikkurilan kampuksella tai verkossa Zoom-sovelluksen avulla riippuen pandemia-tilanteesta.

Toteutustapa

Opintojakso toteutetaan monimuotototeutuksena. Kontaktipäivät järjestetään joko kampuksella tai sitten Zoom-sovelluksen avulla pandemia-tilanteen mukaan. Ilmoittautuneille lähetetään ennen opintojakson alkua sähköpostia, jossa toteutuksesta tiedotetaan tarkemmin.

Monimuotototeutus tarkoittaa, jotta itsenäisiä - ja ryhmätehtäviä on enemmän kuin päivätoteutuksessa.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Opintojaksolla tehdään asiakasprojektia pandemia-tilanteen niin salliessa.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Jo olemassa olevan osaamisen/hyväksiluvun hakeminen on mahdollista opintojaksolla kokonaan tai osittain. Kts. ohjeet hyväksilukuun Linkissä. Tarvittaessa ole yhteydessä vastuuopettajaan.

Muutoin opintojaksolla ei ole valinnaisia suoritustapoja.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opintojakson toteutusta päivitetään myöhemmin.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija.”

Siirry alkuun