LY Työhyvinvointi ja johtaminen (15 op)
Toteutuksen tunnus: LY00BK20-3007
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
29.11.2021 - 05.12.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
01.01.2022 - 16.05.2022
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 15 op
- Lähiosuus
- 7 op
- Virtuaaliosuus
- 8 op
- TKI-osuus
- 15 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Toimipiste
- Laurea Hyvinkää
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 7 - 7
- Koulutus
- Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää
- Liiketalouden koulutusohjelma (HLB), Laurea Hyvinkää
- Liiketalouden koulutusohjelma, Peer to Peer (HLBP), Laurea Hyvinkää
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Projektin aihepiiriin tarvittava lähdeaineisto, valitaan projektissa erikseen projektin toimeksiannon jälkeen.
Toteutustapa
Toteutustapa: Projekti suoritetaan P2P-opiskelijaprojektina yhteistyössä työelämän kumppanin kanssa. Projektin suunniteltu laajuus on 15 op. Projektin laajuus voidaan myös määritellä yksilöllisesti henkilökohtisen oppimissuunnitelman mukaan.
Toimeksiantaja: Uudenmaan Seniorikodit.
Projektin sisältö: Projektissa osallistutaan toimeksiantajaorganisaation työhyvinvoinnin ja johtamisen kehittämistyöhön.
Projekti tuottaa osaamista työhyvinvoinnin edistämisestä, palvelujen organisoinnista ja johtamisesta sekä projekti- ja tiimityöskentelystä, projektinjohtamisesta ja raportoinnista.
Projektista voi saada osaamista ja opintopisteitä myös muihin moduuleihin esimerkiksi Liiketoiminta- ja yrittäjyysosaamisen kehittäminen.
Viestintäkäytänteistä sovitaan projektin alussa tiimin kesken tiimisopimuksessa. Tiimin ja ohjaajan sekä toimeksiantajan välisistä viestintäkäytänteistä sovitaan projektin briiffissä.
Projekti sopii myös monimuoto-opiskelijoille kuin myös avoimessa ammattikorkeakoulussa opiskeleville. Ohjaus- ja tiimityöpäivä on maanantai.
Jos opiskelijapaikat tässä projektissa täyttyvät, opiskelija voi hakea jälki-ilmoittautumisessa niihin projekteihin, joissa on vielä tilaa.
Laurea pidättää oikeuden muutoksiin.
Työelämäyhteistyö ja/tai TKI
Projektin toimeksiantaja: Uudenmaan Seniorikodit
Toteutuksen tärkeät päivämäärät
Pre-briiffi: maanantaina 10.01.2022 15.00 - 16.00
Briiffiaika: maanantaina 17.01.2022 9.00 - 10.00
Briiffin paikka: Teams
Ohjausaika: alustavasti maanantaisin klo 9.00 - 10.00
Ohjaaja lähettää briiffikutsun vielä erikseen ennen projektibriiffiä
Projektin viikoittainen tiimityöpäivä projektin briiffistä loppuarviointiin asti erikseen sovittava viikonpäivä klo 8.00 - 14.00 tai muu vastaava erikseen sovittava viikoittainen aika.
Projektin osaamisen näytöt, väliarviointi, tulosten esittely, loppuarviointi ja projektin päättyminen sekä poikkeukset viikottaiseen ohjausaikaan sovitaan projektin käynnistyessä.
Projektia ohjataan viikoittain. Opiskelijana voit vertailla Lukkarikoneessa ohjausaikoja ja valita projektit/opinnot, jotka eivät osu päällekkäin. Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
Lisäksi projektitiimi sopii aloitusbriiffin jälkeen oman ajankohdan projektin työstämiseksi.
Ohjaajat lähettävät projektiin hyväksytyille briiffikutsun vielä erikseen noin viikkoa ennen aloitusibriiffiä.
Kansainvälisyys toteutuksella
Projektin toteutus on kansallinen ja käytännön projektityötä tehdään Suomessa. Kansainvälisiä yhteyksiä voi tulla kansainvälisistä esimerkki- ja vertailukohteista sekä kansainvälisestä tietoperustasta.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Projektin laajuus on 15 op ja projektin mitoitus määrittyy opintopistemäärään ja projektin pituuteen perustuen (1 op=26,7 h). Esim. opiskelija käyttää projektiin työaikaa yhteensä n. 16 tuntia viikossa eli tiimityöskentelyyn n. 8 h ja itsenäiseen työskentelyyn n. 8 h viikossa.
Sisältö ja sen jaksotus
Projektissa tutustutaan palvelujen johtamiseen ja työhyvinvointiin sekä näiden kehittämistyöhön.
Arviointiasteikko
H-5
Lisätiedot
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”Opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa.
Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. ”
Toteutuksella olevat paikat Avoimen AMK:n, 3AMKin tai väyläopintojen opiskelijoille sisältyvät toteutuksen osallistujien maksimimäärään.
Opintototeutuksen laatua on arvioitu ja raportti itsearvioinnista löytyy Pakista ja Pepistä.