Siirry suoraan sisältöön

Yritysjuridiikka (5 op)

Toteutuksen tunnus: HL00BW51-3039

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
25.11.2024 - 05.01.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.01.2025 - 30.03.2025
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 50
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLA2), Laurea Leppävaara
Opettajat
Marjaana Marmo
Vastuuopettaja
Marjaana Marmo
Ryhmät
HLA225KN
Liiketalouden koulutus, päivätoteutus, K25, Leppävaara
Opintojakso
HL00BW51

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- toimia oikeusjärjestelmän perusperiaatteiden ja oikeuslähteiden mukaisesti
- soveltaa yritystoimintaa koskevia oikeudellisia normeja ja periaatteita
- hyödyntää velvoite- ja sopimusoikeuden, kuluttajansuojan, markkinoinnin, yhtiöoikeuden sekä immateriaalioikeuden liiketoiminnalle keskeisiä oikeusohjeita

Aika ja paikka

Kevät 2025, aloitus ti 14.1. 2025 klo 12.30-15 .
Kampustapaamiset tiistaisin klo 12.30-15, viimeinen tapaaminen ti 25.2.2025.

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Kalle Kyläkallio: Yritysjuridiikka.

Toteutustapa

Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö, mutta oppimisen kannalta on tärkeää osallistua kampuksella järjestettävään lähiopetukseen ja -ohjaukseen aikataulun mukaisesti. Opinnossa on pari- tai ryhmätyöskentelyä, mutta myös itsenäisesti suoritettavia tehtäviä. Tehtävistä palautteen anto perustuu tehtävien oikeellisuuden tarkistamiseen sekä mallivastausten läpikäymiseen lähiopetustapaamisissa tehtävän palautuksen jälkeen .

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:

Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.
Ensimmäinen kontaktikerta on 14.1.2025.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Sisältö ja sen jaksotus

Opiskelemme keskeisiä asioita
•sopimuksista,
•luotonannosta,
•kuluttaja- ja kilpailuoikeudesta,
•markkinointioikeudesta ja
•yritysmuodoista

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Siirry alkuun