Usability Testing and Evaluation (5 cr)
Code: A9165-3013
General information
- Enrollment
-
31.03.2025 - 24.04.2025
Registration for the implementation has begun.
- Timing
-
01.05.2025 - 31.08.2025
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 5 cr
- RDI proportion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TON2), Tietojenkäsittely ja tietoliikenne (ICT)
- Teachers
- Matti Oosi
- Teacher in charge
- Matti Oosi
- Groups
-
TON224SYTäydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S24, Tietojenkäsittely ja tietoliikenne (ICT)
- Study unit
- A9165
Learning outcomes
The student is able to
- apply usability testing methods and techniques in the design and implementation of research and development projects that support product and service planning
- plan, organize, analyse and report a usability test
- explain the principles of attainability
- evaluate the usability of a digital media product
Materials
Materiaalit infromoidaan Canvasin kautta.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Kurssilla testataan yrityksestä saatua testauskohdetta.
Exam schedules
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
Uusinta mahdollisuudet sovitaan Lehtorin kanssa erikseen.
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Valinnaisen suoritustavasta tulee sopia ohjaanvan lehtorin kanssa erikseen.
Student workload
Luennot 20h
Tehtävät ja projektit 100h
Content scheduling
- Käytettävyyden määritelmä ja merkitys nykyjärjestelmissä
-saavutettavuus ja sen merkitys osana käytettävyyttä
- käytettävyyden testausmenetelmät
- testausvälineet
- käytettävyystestauksen suunnittelu
- harjoituksia:
- esimerkkejä testauksen tekemisestä
- tutustuminen joihinkin testausvälineisiin
- todellisen testauksen tekeminen yrityksen järjestelmälle (suunnitelma & loppuraportti)
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä