Siirry suoraan sisältöön

Yritysjuridiikka (5 op)

Toteutuksen tunnus: HL00BW51-3029

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
20.05.2024 - 12.08.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.08.2024 - 09.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
2.5 op
Virtuaaliosuus
2.5 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Yksikkö
Laurea Leppävaara, liko
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 50
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLA2), Laurea Leppävaara
Opettajat
Marjaana Marmo
Vastuuopettaja
Marjaana Marmo
Ryhmät
HLA224KA2
Liiketalouden koulutus, digitaalinen markkinointi, monimuotototeutus, K24, Leppävaara
Opintojakso
HL00BW51

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- toimia oikeusjärjestelmän perusperiaatteiden ja oikeuslähteiden mukaisesti
- soveltaa yritystoimintaa koskevia oikeudellisia normeja ja periaatteita
- hyödyntää velvoite- ja sopimusoikeuden, kuluttajansuojan, markkinoinnin, yhtiöoikeuden sekä immateriaalioikeuden liiketoiminnalle keskeisiä oikeusohjeita

Aika ja paikka

Syksy 2024, aloitus viikolla 35, ma 26.8.2024. Aloituspäivä voi vielä muuttua.

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Kalle Kyläkallio: Yritysjuridiikka.

Toteutustapa

Aloitamme opiskelun Leppävaaran kampuksella elokuussa 2024.
Opintojaksoon kuuluu runsaasti itsenäistä opiskelua opintojakson Canvas-työtilassa sekä kaksi lähiopetustapaamista kampuksella.
Lähitapaamiset ovat :
1) ma 26.8.2024 klo 9 - 12.00 ja
2) ma 23.9.2024 klo 9 - 12.00
Pienet aikataulumuutokset mahdollisia.

Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö, mutta oppimisen kannalta on tärkeää osallistua tapaamisiin aikataulun mukaisesti. Opintojakson arviointi perustuu itsenäisesti suoritettaviin tehtäviin ja verkkokeskusteluihin osallistumisena. Tehtävistä palautteen anto perustuu tehtävien oikeellisuuden tarkistamiseen sekä tapauskohtaisesti mallivastausten antamiseen tai läpikäymiseen tapaamisissa tehtävän palautuksen jälkeen .

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:

Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.
Ensimmäinen kontaktikerta on ma 26.8.2024.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Sisältö ja sen jaksotus

Opiskelemme keskeisiä asioita
•sopimuksista,
•luotonannosta,
•kuluttaja- ja kilpailuoikeudesta,
•markkinointioikeudesta ja
•yritysmuodoista

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Siirry alkuun