Skip to main content

Dialogue, Professional Interaction and Encounters (5 cr)

Code: SS00BZ33-3010

General information


Enrollment
20.05.2024 - 26.05.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
22.08.2024 - 31.12.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
3.5 cr
Virtual proportion
1.5 cr
RDI proportion
2 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Otaniemi
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 45
Degree programmes
Sosionomikoulutus (SSG2), Laurea Otaniemi (Finnish)
Teachers
Kaijus Varjonen
Iris Summanen
Pirjo Pohjasniemi
Teacher in charge
Kaijus Varjonen
Groups
SSG224SA
Sosionomikoulutus, monimuotototeutus, S24, Otaniemi
Study unit
SS00BZ33

Learning outcomes

The student is able to
- evaluate and develop their interaction skills
- encounter and interact with individuals
- work in teams and identify group phenomena
- describe a client’s participation and resources

Location and time

Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.

Opintojaksolla tehdään yhteistyötä Espoon yrityskylän kanssa. Tällöin paikkana on Yrityskylä Espoo.

Materials

Kopakkala A. 2011. Porukka, jengi, tiimi: Ryhmädynamiikka ja siihen vaikuttaminen. Saatavilla e-kirjana.

Mönkkönen, K. 2018 Vuorovaikutus asiakastyössä: asiakkaan kohtaaminen sosiaali- ja terveysalalla. Saatavilla e-kirjana.

Mäkinen P. ym. 2020. Ammattina sosionomi. Ellibs e-kirjat (Laurean lisenssiLinks to an external site.


Vinkki: Ota hyvissä ajoin yhteyttä Laurea-kirjastoon materiaalin saatavuuden varmistamiseksi. Kirjasto voi myös auttaa sopivan tietoperustan etsimisessä.]

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish.

Employer connections

Opintojaksolla tehdään yhteistyötä Espoon yrityskylän kanssa. Tällöin paikkana on Yrityskylä Espoo.

Exam schedules

Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:

Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.

Ensimmäinen kontaktikerta on 22.8.2024 13-16.00

Completion alternatives

Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.

Student workload

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Content scheduling

Opintojakson muodostuu kolmesta osiosta:
- Vuorovaikutustaidot (2op)
- Asiakkaan kohtaaminen (1op)
- Ryhmädynamiikka (2op)

Evaluation scale

H-5

Go back to top of page