Skip to main content

Study Skills and Professional Orientation (2 cr)

Code: YY00BN52-3251

General information


Timing
01.08.2024 - 31.07.2025
Implementation is running.
Number of ECTS credits allocated
2 cr
Local portion
1 cr
Virtual proportion
1 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
Campus
Laurea Hyvinkää
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
Teachers
Pyry Airaksinen
Aapo Hollanti
Teacher in charge
Aapo Hollanti
Groups
HLB224SA2
Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää
Study unit
YY00BN52

Learning outcomes

The student is able to
- plan their studies, taking into account prior learning and employment opportunities in the field
- understand the significance of internationality in the job market
- obtain information about opportunities for developing competences
- apply different learning techniques
- assess their personal well-being and its significance for their professional resilience
- assess their need for guidance and support
- identify and evaluate personal strengths and development needs

Location and time

Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.

Materials

Oheismateriaalista on koottu vinkit opintojakson Canvas-työtilaan.

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish language.

Employer connections

YY00BN53 Ammatillinen kehittyminen (2 op) sekä YY00BN54 Onnistuneelle työuralle (1 op): Alumni ja muu työelämäyhteistyö

Exam schedules

Tämä opintojakso on tärkeä ohjauksellinen opintojakso, jossa saat ohjeita ja tukea opintoihisi opettajatuutoriltasi sekä oman ryhmäsi opiskelijoilta. Tästä syystä opintojakson tapaamiskertoihin osallistuminen on erittäin tärkeää.

Completion alternatives

Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Student workload

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

YY00BN52 opiskelutaidot ja ammatillinen orientoituminen: Oppimissuunnitelma, HOPS-keskustelut ja ryhmätapaamiset vievät noin 27 tuntia ja valinnainen tehtävä noin 27 tuntia.

YY00BN53 Ammatillinen kehittyminen: Urasuunnitelmatehtävä, HOPS-keskustelut ja ryhmätapaamiset n. 27 tuntia ja valinnainen tehtävä n. 27 tuntia.

YY00BN54 Onnistuneelle työuralla: Suunta työuralle – tehtävä, HOPS-keskustelut ja valinnainen tehtävä n. 27 tuntia.

Content scheduling

Opintojakson aikana orientoidut opintojesi sisältöihin, tutkintorakenteeseen ja suunnittelet opintojesi etenemistä. Tämän lisäksi tunnistat omia vahvuuksiasi, kehittämisen kohteita ja omaa tapaasi opiskella. Opintojakson aikana käyt läpi myös hyvinvointiisi vaikuttavia tekijöitä.

Tähän ohjaukselliseen opintojaksoon kuuluu oppimissuunnitelman tekeminen, HOPS-keskustelut sekä valinnainen tehtävä. Opintojakso ajoittuu ensimmäisen lukuvuoteen.

Evaluation scale

Approved/Failed

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

Go back to top of page