Siirry suoraan sisältöön

Espanjan kielen perusteet 1 (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0083-3017

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
30.05.2022 - 24.08.2022
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.09.2022 - 24.11.2022
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 30
Koulutus
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOY2), Yhteiset opinnot
Opettajat
Virpi Castrén
Vastuuopettaja
Virpi Castrén
Ajoitusryhmät
Avoin AMK (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
Pienryhmät
Avoin AMK
Opintojakso
R0083

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- kielen perusrakenteita ja perussanastoa
- viestiä kohdekielellä yksinkertaisissa tilanteissa
- kirjoittaa yksinkertaisia ohjattuja viestejä

Opiskelija tuntee kielialueen kulttuuria ja erityispiirteitä.
Opiskelija saavuttaa eurooppalaisen viitekehyksen taitotason A1.

Aika ja paikka

Opetus torstaisin klo 12.30 - 15.00 (1.9. - 24.11.2922)

Ole paikalla ensimmäisellä tapaamiskerralla!

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Ahlava, Hämäläinen, Rambla Lop: Ventana 1, oppikirja (digitaalinen tai painettu), lisämateriaali Canvasissa. Lisäksi verkkokaupasta voit ladata ilmaiset Ventanaan liittyvät sovellukset: Arttu (kirjan äänitiedostot) ja Sanastot (sisältää mm. erilaisia sanasto- ja sanontaharjoituksia).

Toteutustapa

Lähiopetus torstaisin Leppävaaran kampuksella klo 12.30 - 15.00. Lopputentti 24.11.2022 klo 12.30 - 13.30 kampuksella.

HUOM! Ensimmäisellä kerralla (to 1.9.2022) on PAKOLLINEN läsnäolo. Poissaolo katsotaan opintopaikasta luopumiseksi.
Jos et pakottavasta syystä pääse osallistumaan ensimmäiselle kerralle ja haluat kuitenkin suorittaa tämän opintojakson, ota yhteys opettajaan (virpi.castren@laurea.fi), por favor!

Yhteensä 11 opetuskertaa + lopputentti (24.11.)

Läsnäolovelvollisuus lähiopetuksessa pedagogisista syistä 70 %. Toisin sanoen 4 lähiopetuskertaa voi olla poissa. Poissaolokerrat eivät voi olla neljänä peräkkäisenä viikkona, eikä niitä voi korvata esim. ylimääräisillä kirjallisilla töillä.

Oppimisalustana Canvas. Tarvitset myös Ventana 1 -oppimiateriaalin, jota ilman tätä opintojaksoa ei voi suorittaa. Materiaali on saatava sekä painettuna että digiversiona.

Bienvenidos!

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Aloitus 1.9.2022 ja lopetus 24.11.2022
Opintojakson tarkemmat tiedot löytyvät Canvasista, kun työtila aukeaa elokuun lopussa.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

EI vaihtoehtoisia suoritustapoja.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

5 op vastaa n. 130 tuntia työntekoa.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Lähtötaso: EI edeltävää osaamista, tarkoitettu niille, jotka eivät ole aikaisemmin opiskelleet espanjaa.

Opintojakson sisältö: ääntämistä, oikeinkirjoitusta ja intonaatiota.

Opiskelija oppii mm. kertomaan itsestään, työstään, opiskelustaan, mielipiteistään, tervehtimään, kysymään kuulumisia, asioimaan ravintolassa/baarissa.

Peruskielioppia: mm. artikkelit, substantiivien suku, adjektiivien taivutus, säännöllisten verbien preesenstaivutus, kysymyssanoja, lukusanoja, persoonapronomineja.

Siirry alkuun