Tiina Leppäniemi
Tiina Leppäniemi
50% Lähiopetus, 50% Etäopetus
Projektin ohjaaja antaa tuki- ja opetusmateriaalia projektiin liittyen. Opiskelijat lukevat artikkeleita ja muuta lähdeaineistoa mm. haastattelujen tekemisestä ja hyvän henkilöhaastattelun luomisesta.
Projektin sisältö: Tässä projektissa suunnitellaan ja toteutetaan MC UAS -kerhon jäsenlehti. Opintoprojektin alussa opiskelija oppii tärkeitä tietoja haastattelemisesta, kuvaamisesta sekä toimituksellisesta kirjoittamisesta. Projektitiimi suunnittelee yhdessä lehden sisällön vastaamaan toimeksiantajan toiveita. Aiheet jaetaan opiskelijoille, ja kukin opiskelija toimittaa artikkeliin 1-2 uutista, kolumnia tai artikkelia. Artikkelit voi tehdä myös parin kanssa.
Valmiit artikkelit taitetaan InDesign-ohjelmalla. Opiskelija pääsee oppimaan perusteita InDesign-julkaisuohjelmasta ja sen käytöstä verkkojulkaisun toteuttamisessa. Yhteinäinen kokonaisuus viimeistellään ja julkaistaan toimeksiantajan käytettäväksi huhtikuun viimeisellä viikolla.
Projekti suoritetaan yhteistyössä MC UAS -kerhon jäsenten kanssa.
Ohjausajoista ja viestintäkäytänteistä sovitaan projektikohtaisesti. Tässä projektissa pyritään järjestämään tapaamisia sekä livenä että verkossa. Live-tapaamiset ovat tärkeitä etenkin alussa ja lopussa; suunnitteluvaiheessa sekä taittoa tehdessämme. Tilannetsekkaukset voidaan järjestää joustavasti verkossa.
Oikeus muutoksiin pidätetään, jos projektin toimeksianto ja esimerkiksi vallitseva poikkeustilanne sitä edellyttävät.
Projektin arvioinnissa noudatetaan Laurean yleisiä projektin arviointikriteerejä. Ne esitellään projektin alussa ja toimitetaan nähtäville myös käytettävälle yhteistyöalustalle.
Opiskelijan työtä arvioidaan suhteessa tiimin tavoitteisiin ja niissä onnistumiseen. Projektitiimi yhdessä suunnittelee kokonaisuuden ja on yhdessä vastuussa tavoitteiden täyttymisestä. Ohjaava lehtori tukee, neuvoo ja ohjaa projektitiimiä työskentelyn eri vaiheissa.
Projektin arviointiin vaikuttavat suunniteltuihin tavoitteisiin pääseminen ja yhteistyön, vuorovaikutuksen sekä lopputuotoksen laatu.
11.01.2021 - 07.05.2021
23.11.2020 - 03.01.2021
6 - 8
Laurea Tikkurila, liko
Tiina Leppäniemi
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
Laurea Tikkurila
10 op
5 op
H-5
Projektin toimeksiantaja: MC UAS - Ammattikorkeakoulujen moottoripyöräkerho. Tutustu toimeksiantajan sivuihin www.mcuas.fi
Käy katsomassa etenkin kerholehdet aikaisemmilta vuosilta: sellaisen luomme tässäkin projektissa!
Aloitustapaaminen: tiistaina 12.1. klo 9.30-11.00 tilassa AB382.
Projektia ohjataan viikoittain. Projektitapaamiset sovitaan tiimin kesken ensimmäisellä kerralla.
Opiskelijalla on tässä projektissa monta tärkeää työvaihetta, jotka jakautuvat arviolta seuraavasti:
Julkaisun suunnittelu - arviolta 20 h
Haastattelujen toteutus - 30 h
Artikkeleiden kirjoitus, vertaisarviointi, ym. - 100 h
Julkaisun taitto - 80 h
Projektitiimin muu yhteinen työskentely 30 h
Projekti alkaa tammikuussa 2021 yhteisellä sisältösuunnittelulla. Projektitiimi suunnittelee lehden tämän vuoden sisällön ja keskeiset teemat. Haastatteluja ja artikkeleita tehdään omassa aikataulussa mutta ohjatusti helmikuussa ja maaliskuussa. Opiskelija saa työskennellä itsenäisesti mutta aikataulussa pysyminen on tärkeää yhteisen työskentelyn ja etenkin vertaisarvioinnin vuoksi. Lehti taitetaan huhtikuussa 2021 valmiiksi julkaisua varten (lehti julkaistaan huhtikuun viimeisellä viikolla).
Tapaamisia sekä verkossa että kampuksella (Laurea Tikkurila). Tapaamisista vain ensimmäinen projektitapaaminen on sovittu. Muut ajankohdat sovitaan projektitiimin kesken.
Arviointikriteerit noudattavat projektien yleisiä arviointikriteereitä. Tyydyttävän arvosanan projektissa opiskelija • osaa suunnitella projektia, sen tavoitteita, osatehtäviä ja aikatauluja • osaa toimia ohjatusti erilaisissa projektiin liittyvissä tehtävissä • osaa tuottaa projektin hallinnassa tarvittavaa dokumentaatiota • osaa kuvata projektissa kehittynyttä osaamistaan suhteessa moduulin/opintojakson osaamistavoitteisiin • osaa hankkia ja koota tietoa ja käyttää sitä projektissa • osaa raportoida kehittämistyön sovitulla tavalla Laurean antamia ohjeita noudattaen, teoriaa hyödyntäen sekä asianmukaista tyyliä käyttäen • osaa kertoa tuloksista suhteessa asetettuihin tavoitteisiin. • osaa esittää tulokset ammattikäsitteitä käyttäen • osaa toimia tiimissä sekä yhteistyötahojen kanssa • osaa tunnistaa tiimin ja yhteistyötahojen tarpeet • osaa tunnistaa oman toimintansa merkityksen
Arviointikriteerit noudattavat projektien yleisiä arviointikriteereitä. Hyvän arvosanan projektissa opiskelija • osaa arvioida projektissa kehittynyttä osaamistaan suhteessa moduulin/opintojakson osaamistavoitteisiin • osaa hankkia ja vertailla tietoa ja soveltaa sitä projektissa • osaa raportoida kehittämistyön johdonmukaisesti ja asiantuntevasti • osaa arvioida tuloksia suhteessa asetettuihin tavoitteisiin • osaa esittää tulokset asiantuntevasti perustellen • osaa toimia ammatillisesti tiimissä sekä yhteistyötahojen kanssa • osaa huomioida tiimin ja yhteistyötahojen tarpeet • osaa edistää toiminnallaan ryhmän yrittäjämäistä työskentelyä • osaa suunnitella projektin etenemistä siten, että projektin tavoitteet saavutaan • osaa toimia itsenäisesti ja aloitteellisesti erilaisissa projektiin liittyvissä tehtävissä • osaa tuottaa dokumentaatiota, joka edistää projektityöskentelyä
Arviointikriteerit noudattavat projektien yleisiä arviointikriteereitä. Kiitettävän arvosanan projektissa opiskelija • osaa ratkaista projektin etenemiseen liittyviä ongelmia ja perustella näkemyksiään projektin toteutuksen osalta • osaa toimia vastuullisesti ja kehittävästi erilaisissa projektiin liittyvissä tehtävissä • osaa kehittää projektissa tarvittavaa dokumentaatiota tai työtapoja • osaa arvioida osaamisensa hyödyntämismahdollisuuksia sekä suunnitella osaamisensa kehittämistä • osaa analysoida hankittua tietoa ja tehdä päätelmiä • osaa raportoida kehittämistyön niin, että tutkittu tieto ja kokemuksellinen tieto liitetään toisiinsa • osaa arvioida tulosten vaikuttavuutta ja sovellettavuutta. • osaa esittää kehittämisehdotuksia tulosten perusteella • osaa edistää ja kehittää yhteistyötä ja verkostoja • osaa ennakoida tiimin ja yhteistyötahojen tarpeita toiminnassaan • osaa arvioida ja kehittää ryhmän yrittäjämäistä työskentelyotetta ja yhteishenkeä