•   V Professional Development in Public Health Nursing Practice I R0224-3012 01.08.2021-31.12.2021  10 credits  (STV218KA, ...) +-
    Learning outcomes of the course
    The student is able to
    - evaluate and discuss choices related to professional ethics
    - plan, implement and evaluate public health nursing and nursing in different operating environments
    - apply methods of public health nursing that strengthen his or her own resources
    - guide clients to make choices that promote their health
    - make independent decisions and provide reasons for them
    - assess the health and safety of clients of different ages and their families
    - evaluate and develop documentation in public health nursing
    - critically assess his or her own professional development
    - function as a member of a multiprofessional team
    - act as an expert of public health nursing in development projects
    - apply technology in public health nursing

    Teacher in charge

    Irene Latva-Korpela

    Mode of delivery

    Face-to-face

    Learning materials and recommended literature

    Harjoitteluympäristöön liittyvä teoriaopetuksessa osoitettu kirjallisuus sekä ajankohtaiset tutkimukset ja artikkelit. Harjoittelupaikan suosittama kirjallisuus. (not translated)

    Teaching methods

    Ammattitaitoa edistävä harjoittelu terveydenhoitajatyössä tai sitä tukevissa harjoitteluympäristöissä.
    Harjoitteluun liittyvä yleinen ohjeistus löytyy Canvasista.
    ILMOITA vahvistettu harjoittelupaikkasi Canvasissa koostelomakkeella TH-Harjoittelun V koostetaulukko kesä ja syksy 2021 (HOPS ja TOPI)
    TEHTÄVÄ: Harjoittelun tehtävä Canvasissa. Tehtävä tehdään vain yhdestä opintojaksoon kuuluvasta harjoittelujaksosta, jos opiskelija on jakanut harjoittelun kahteen paikkaan.
    VIESTINTÄ: Sähköposti, Canvas, Puhelin, Teams/Zoom- tapaamiset harjoittelupaikalla tai koululla.
    OHJAUS: Ohjaus pääosin etäyhteydessä. Ongelmatilanteissa ota heti yhteyttä ohjaavaan opettajaan tai harjoittelun koordinaattoriin/vastuuopettajaan. (not translated)

    Evaluation methods and criteria

    Arviointi perustuu opiskelijan itsearviointiin, ohjaajien arviointiin sekä ohjaus- ja arviointikeskusteluihin.
    Harjoittelu arvioidaan hyväksytty/hylätty. Mikäli harjoittelu on keskeytetty tai hylätty, tehdään opiskelijan kanssa suunnitelma harjoittelun suorittamiseksi/täydentämiseksi.
    Mikäli harjoittelun tunnit jäävät vajaaksi, voidaan opiskelijalle kirjata Peppiin opintojakson laajutta pienempi opintopistemäärä.

    Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

    Ammattitaitoa edistävän harjoittelun keskeyttämistä ja hylkäämistä arvioidaan alla olevin kriteerein.
    Yksikin alla olevista kriteereistä riittää jo yksinään harjoittelun keskeyttämiseen tai hylkäämiseen.

    Opiskelijalla ei ole realistisia mahdollisuuksia saavuttaa harjoittelulle asetettuja tavoitteita tuesta ja ohjauksesta huolimatta esim. seuraavista syistä, sitoutumattomuus harjoitteluun, oleellisten tietojen ja taitojen puute, oppimisen tavoitteita ei ole laadittu.

    Opiskelija toimii Laurea-ammattikorkeakoulun järjestyssääntöjen vastaisesti harjoittelun aikana.

    Opiskelija vaarantaa toistuvasti tai vakavasti toisen henkilön terveyden tai turvallisuuden ja osoittautuu ilmeisen soveltumattomaksi toimimaan opintoihin liittyvissä käytännön tehtävissä tai harjoitteluissa (Ammattikorkeakoululaki 33 §).

    On ilmeistä, ettei opiskelija terveydentilaltaan eikä toimintakyvyltään kykene opintoihin liittyviin käytännön tehtäviin tai harjoitteluun (Ammattikorkeakoululaki 26 §).

    Opiskelijalla on vakavia puutteita työelämätaidoissa (muun muassa työvuorojen noudattaminen, työyhteisön sääntöjen ja normien toistuva laiminlyönti), mikä estää harjoittelun jatkumisen eikä opiskelija pyynnöistä huolimatta muuta käyttäytymistään näillä osa-alueilla.

    ***

    Harjoittelua ei voida kirjata hyväksytyksi, mikäli
    - opiskelija laiminlyö harjoittelusitoumuksessa sovittuja käytänteitä.
    - opiskelija on jättänyt palauttamatta harjoitteluun liittyviä asiakirjoja (työvuorotaulukko, harjoittelun arviointitiedot) ja/tai tehtävän. (not translated)

    Language of instruction
    • Finnish
    Timing

    01.08.2021 - 31.12.2021

    Enrollment period

    24.05.2021 - 30.05.2021

    Group(s)
    • STV218KA
    • STV219KA
    Seats

    20 - 40

    Unit

    Laurea Tikkurila, sote

    Teacher(s)

    Anne Hiller-Ikonen, Henna Hertell, Marja Vellonen, Irene Latva-Korpela, Niina Glerean

    Programme(s)

    Terveydenhoitajakoulutus (STV2), Laurea Tikkurila (Finnish)

    Campus

    Laurea Tikkurila

    RDI portion

    10 credits

    Evaluation scale

    Approved/Failed

    Alternative completion methods

    PALKALLISEN TYÖN OPINNOLLISTAMINEN:
    Opiskelija on etukäteen yhteydessä harjoittelun koordinaattoriin, ks. Intra Palkallisen työn opinnollistaminen (TOPI) ammattitaitoa edistäväksi harjoitteluksi sairaanhoitjan ja terveydenhoitajan AMK-tutkinnoissa. (not translated)

    Co-operation with working life and/or RDI

    Valmistaudu harjoitteluun hyvissä ajoin perhetymällä harjoittelupaikan ja koulun ohjeistuksiin harjoitteluun liittyen.
    Yhteys harjoittelupaikkaan ennen harjoittelun alkua ja ohjaavaan opettajaan harjoittelun alettua. Ohjaustapaamiset pääosin etäyhteydessä (sähköposti, Canvas, puhelin, Teams, Zoom).
    Harjoittelun tavoitteet oppimissopimuslomakkeelle ensimmäisen harjoitteluviikon aikana.
    Harjoittelun tehtävä kytkeytyy työelämän kehittämiseen. (not translated)

    Important dates

    Jobiilihaku 23.3.2021 klo 9 alkaen. Jos hankit harjoittelupaikan Jobiilin ulkopuolelta, laita siitä sähköposti Irene Latva-Korpelalle vahvistusta varten (ks. 10 askelta onnistuneeseen harjoitteluun).
    Harjoittelun info Canvasissa. (not translated)

    Internationality

    Harjoittelu on mahdollista suorittaa myös ulkomailla. Katso lisätietoa Intrasta ja ole yhteydessä opettajatuutoriisi. (not translated)

    Students workload

    Jakson laajuus on 10op, 7 työviikkoa. Harjoittelun tuntimäärä: harjoittelun kokonaistuntimäärä 10op = 270t opiskelijan työtä. Kokonaistuntimäärästä vähennetään harjoittelun infoon perehtyminen (1t) tehtävä 16t. Harjoittelupaikassa tehdään kliinisenä harjoitteluna 253t, n.8t/pv.
    Harjoittelun tuntimäärässä on huomioitu harjoittelujaksolle osuvat arkipyhät, niitä ei erikseen enää vähennetä. Opiskelija suunnittelee, miten hän saavuttaa riittävän tuntimäärän opintojaksolla.
    Puuttumaan jääviä tunteja (jos ohjaajalla lyhyempiä päiviä, ohjaaja koulutuksessa eikä korvaavaa ohjaajaa) voi esim. tehdä osallistumalla perhevalmennuksiin ja vanhempainiltoihin, osallistumalla kouluilla esim. terveystieto oppitunteihin, yhteisöllisiin tapahtumiin ja retkiin, monialaisilla tutustumistapaamisilla (kuraattori, sosiaalityöntekijät, psykologi, ravitsemusterapeutti, fysioterapeutti, toimintaterapeutti, ym. hyvinvointitoimijat). Myös harjoittelupaikan ulkopuoliset tahot mahdollisia esim. erilaiset järjestöt ja hankkeet.
    Verkostoidu rohkeasti myös harjoittelupaikan esimiehen kanssa. (not translated)

    Content and scheduling

    Ennen harjoittelujaksoa vaadittavat opinnot:
    - Moduulien I-III opinnot pääosin suoritettu
    - Rokotusosaamisen perusteet 2op suoritettu
    - Osallistuminen Terveydenhoitajamoduulin kevään 2021 teoriaopintoihin tai aiemmin suoritetut th-moduulin opinnot.
    - Harjoitteluympäristön vaatimusten mukaiset opinnot suoritettu
    Harjoitteluun liittyvä ohjeistus löytyy Canvasista.
    Huomioi mm. tarvittava rokotussuoja ja rikostaustaote.
    Opintojaksolla suoritettava harjoittelun tehtävä vastaa terveydenhoitamoduulin tavoitteeseen: Moduulin suoritettuaan opiskelija osaa soveltaa hoitotyön ja lähitieteiden tutkimusta terveydenhoitajatyössä ja sen kehittämisessä. Ja harjoittelun tavoitteeseen: opiskelija osaa toimia terveydenhoitotyön asiantuntijana kehittämisprojekteissa. Tehtävän kautta harjoittelu on T&K&I toimintaa. (not translated)

    Location and time

    Harjoittelu toteutuu opiskelijan oman aikataulun mukaan. Ryhmälle STV219KA ajoitus viikoille 44-50. (not translated)