Siirry suoraan sisältöön

Leadership and Management (5 cr)

Code: R0215-3017

General information


Enrollment
18.05.2020 - 24.05.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.10.2020 - 04.12.2020
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
2 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Leppävaara
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 60
Degree programmes
Turvallisuuden ja riskienhallinnan koulutus (HTA2), Laurea Leppävaara (Finnish)
Teachers
Ilona Frisk
Kaci Bourdache
Teacher in charge
Ilona Frisk
Study unit
R0215

Objective

The student is able to:
- analyse and develop his/her activity as a member of the work community and a manager
- apply labour legislation and collective agreements
- analyse the work community and promote wellbeing at work

Location and time

[Kenttä ei ole Laureassa käytössä]

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Opintojakson materiaalit annetaan Canvas työtilassa ja ne ovat saatavilla verkossa, joko vapaasti tai Laurean kirjastopalveluiden kautta.

Toteutustapa

The implementation plan is available in Finnish.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Pakollinen osallistuminen ensimmäiseen verkkotapaamiseen 1.10.2020. Tällöin vahvistetaan osallistuminen opintojaksolle sekä tehdään jako pienryhmiin.



Esteen sattuessa on ennakkoon oltava yhteydessä opettajiin.

Kansainvälisyys toteutuksella

Osa opintojakson materiaaleista on englanniksi.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa Linkistä.

Ole yhteydessä vastuuopettajaan sähköpostilla prosessin aloittamiseksi ja mahdollisesta näytöstä sopimiseksi jo ennen opintojakson alkua.

Student workload

Opintojaksosta lähi- ja verkkotapaamisia on noin 20h. Pääosa opintojaksoon käytettävästä ajasta on varattu yksilötehtäviin valmistaumiseen ja niiden suorittamiseen. Ryhmätehtävään valmistautumiseen ja siihen liittyvään tiedonhankintaan on varattu noin 20h työpanos / ryhmänjäsen.

Sisältö ja sen jaksotus

Opit opintojaksolla johtamisen ja esimiestyön perusasiat. Tutustut eri johtamistyyleihin, organisaatiorakenteisiin ja esimiehen työhön.

Evaluation scale

H-5

Further information

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Tällä opintojaksolla ensimmäinen kontaktikerta on verkkotapaaminen.

Opintojaksolle on varattu 5 paikkaa Avoimen AMK:n opiskelijoille.

Siirry alkuun