Ammattitaitoa edistävä harjoittelu V (15 op)
Toteutuksen tunnus: R0201-3003
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
26.11.2018 - 06.01.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
07.01.2019 - 14.06.2019
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 15 op
- Lähiosuus
- 14 op
- Virtuaaliosuus
- 1 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Toimipiste
- Laurea Porvoo
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 30 - 50
- Koulutus
- Sairaanhoitajakoulutus (SHP2), Laurea Porvoo
Tavoitteet
Opiskelija osaa
- analysoida asiakkaan hoitoa, palvelua ja työyhteisön toimintatapoja hoidon vaikuttavuuden, turvallisuuden, toiminnan laadun ja kustannustehokkuuden näkökulmista
- kehittää jatkuvasti osaamistaan ja tuoda osaamisensa aktiivisesti työyhteisön käyttöön
- johtaa omaa toimintaansa ja tehdä ehdotuksia tiimin toiminnan kehittämiseksi
- edistää viestinnällään tavoitesuuntautunutta työskentelyä, yhteisön hyvinvointia ja tiimin yhteishenkeä
- toimia ammatillisesti ja tuloksellisesti työyhteisössä ja innovaatioprojekteissa
Aika ja paikka
Kevätlukukausi 2019
Ammattitaitoa edistävä harjoittelu V 15 op = 10 viikkoa on mahdollista suorittaa opiskelijalle soveltuvana ajankohtana.
Moduulin V "Uudistuva ja vaikuttava hoitotyö" teoriaopetus toteutuu Porvoo kampuksella pääsääntöisesti tammi-maaliskuussa.
Toteutustapa
Opiskelija valitsee harjoitteluun liittyvän oppimisympäristönsä oman mielenkiintonsa ja uratoiveidensa pohjalta. Harjoittelupaikkavaraukset tapahtuvat pääsääntöisesti Jobiilin kautta.
Harjoittelu on mahdollista suorittaa palkallisen työn hyväksilukuna sairaanhoitajan sijaisuudessa (ks. lisätietoa Terveysalan harjoittelu työtilasta Optimasta).
Työelämäyhteistyö ja/tai TKI
Ammattitaitoa edistävä harjoittelu V 15 op toteutuu erilaisissa sosiaali- ja terveydenhuollon toimintaympäristöissä.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Harjoittelu on mahdollista suorittaa palkallisen työn hyväksilukuna sairaanhoitajan sijaisuudessa (ks. lisätietoa Terveysalan harjoittelu työtilasta Optimasta).
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Ammattitaitoa edistävä harjoittelu V 15op = 10 viikkoa (405h)
sis. harjoittelun info, harjoittelun tehtävä ja reklektio.
Sisältö ja sen jaksotus
Ammattitaitoa edistävän harjoittelun 15 op (10 viikkoa) voi halutessaan jakaa kahteen eri toimintaympäristöön.