Siirry suoraan sisältöön

Tutkimus- ja kehittämismenetelmät (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0184-3150

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
29.11.2021 - 05.12.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
10.01.2022 - 14.04.2022
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Liiketalouden koulutus (HLA2), Laurea Leppävaara
Opettajat
Laura Salmi
Vastuuopettaja
Laura Salmi
Opintojakso
R0184

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- valita kehittämisprojektiinsa sopivat menetelmät ja perustella valintansa
- hankkia empiiristä aineistoa ja analysoida sitä
- tulkita empiirisiä tuloksia ja tehdä johtopäätöksiä niiden pohjalta
- tunnistaa tutkimus- ja kehittämistyön eettisen näkökulman
- arvioida tutkimuksen luotettavuutta ja pätevyyttä
- soveltaa tutkimusviestinnän periaatteita suullisesti ja kirjallisesti
- laatia ja tulkita tutkimus- ja kehittämisraportteja

Aika ja paikka

[Kenttä ei ole Laureassa käytössä]

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Opintojaksolla käytetään sekä itse tuotettua verkkomateriaalia että kirjallisuutta tukena. Valikoima suositeltua kirjallisuutta julkaistaan opintojakson Canvas-työtilassa, mutta osallistujat voivat itse valita käyttämänsä kirjallisuuden. Joihinkin opintojakson tehtäviin sisältyy tiedonhakua.

Toteutustapa

Opintojakso toteutetaan lähitapaamisina. Suorittaminen ei vaadi osallistumista tapamisiin. Opintojakson voi suorittaa itsenäisesti, mutta ohjausta annetaan vain lähitapaamisissa. Tapaamisissa mm. puretaan tai työstetään tehtäviä pienryhmissä, tai harjoitellaan käsiteltäviä asioita. Kaikki tarvittava materiaali on saatavissa opintojakson Canvas-työtilassa.

Läjitapaamisissa työskentely perustuu siihen, että annettuun materiaaliin tutustutaan etukäteen. Tarkempi ohjelma löytyy Canvas-työtilasta.

Opintojakson suoritus koostuu viidestä tehtävästä, joista yksi on muita laajempi. Joukossa on sekä yksilö- että ryhmätehtäviä.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Opintojakson Canvas-työtila aukeaa viimeistään 10.1. Ensimmäinen lähitapaaminen on 20.1. Opintojakso päättyy 14.4.

Opintojakson ensimmäinen tehtävä tehdään ensimmäiseen lähitapaamiseen mennessä (20.1.) Tehtävän tekemällä lunastaa paikkansa opintojaksolla, riippumatta siitä pääseekö paikalle ensimmäisellä kerralla.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa Linkistä.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Tehtävien teko 4 x 12 h + 20 h = 68 h
Materiaalien, nauhoitteiden ym. läpikäynti ja itsenäinen opiskelu 40 h
Opintojakson tapaamisiin osallistuminen 9 x 3h = 27 h

Sisältö ja sen jaksotus

Kriittinen lähteiden käyttö ja tiedonhaku
Oman alan tutkimus
Käytetyimmät tiedonkeruun menetelmät, mm. haastattelut, kyselyt, benchmarking, havainnointi
Kvalitatiivinen ja kvantitatiivinen analyysi
Tutkimusetiikka
Tutkimuksen luotettavuus

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Siirry alkuun