Siirry suoraan sisältöön

Ohjelmoinnin perustaito (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0027-3013

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
23.05.2022 - 08.06.2022
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
24.08.2022 - 14.12.2022
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
1 op
Virtuaaliosuus
4 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Toimipiste
Laurea Leppävaara
Laurea Verkkokampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
40 - 50
Koulutus
Tietojenkäsittelyn koulutus, digitaalisten palveluiden kehittäminen (NDA2), Laurea Leppävaara
Opettajat
Katja Henttonen
Vastuuopettaja
Katja Henttonen
Ajoitusryhmät
Avoin AMK (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
Ryhmät
NDA222KA
Tietojenkäsittelyn koulutus, digitaalisten palveluiden kehittäminen, monimuotototeutus, K22, Leppävaara
Pienryhmät
Avoin AMK
Opintojakso
R0027

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- käyttää ohjelmointikielen perussyntaksia ja rakenteita
- suunnitella, toteuttaa ja testata pienimuotoisia ohjelmia hyvää ohjelmointitapaa noudattaen

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

- Opettajan tarjoamat materiaalit Canvasissa
- Helsingin Yliopiston Java MOOC verkkokurssi
- Verkkolähteet
- Oma kannettava tietokone

Toteutustapa

Sisältää:
- Teorialuentoja
- Itseopiskelua
- Tukitapaamisia
- Ryhmätyö
- Tentti

Luennoilla ja työpajoissa ei ole läsnäolovelvollisuutta. Ensimmäinen tehtävä täytyy olla tehtynä viikon sisällä aloituspäivästä, jos haluaa pitää paikkansa kurssilla.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Vapaaehtoiset etä- ja lähitapaamiset aikataulun mukaan.
TENTTI 23.11.2022 klo 16.00 - 18.00
Uusintatentin ajankohta ilmoitetaan myöhemmin.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Vaihtoehtoisista suoritustavoista sovitaan suoraan opettajan kanssa.

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Tällä opintojaksolla opiskellaan ohjelmoinnin perusrakenteita. Aiempaa ohjelmointikokemusta ei tarvita. Tällä opintojaksolla käytetään Java-ohjelmointikieltä.

Siirry alkuun