Siirry suoraan sisältöön

Tutkimus- ja kehittämismenetelmät (5 op)

Toteutuksen tunnus: R0184-3134

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
24.05.2021 - 30.05.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
17.08.2021 - 11.12.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Toimipiste
Laurea Verkkokampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 65
Koulutus
Sosionomikoulutus (SSF2), Laurea Lohja
Opettajat
Pauliina Partanen
Kaarina Murtola
Teppo Leppälahti
Vastuuopettaja
Pauliina Partanen
Opintojakso
R0184

Tavoitteet

Opiskelija osaa
- valita kehittämisprojektiinsa sopivat menetelmät ja perustella valintansa
- hankkia empiiristä aineistoa ja analysoida sitä
- tulkita empiirisiä tuloksia ja tehdä johtopäätöksiä niiden pohjalta
- tunnistaa tutkimus- ja kehittämistyön eettisen näkökulman
- arvioida tutkimuksen luotettavuutta ja pätevyyttä
- soveltaa tutkimusviestinnän periaatteita suullisesti ja kirjallisesti
- laatia ja tulkita tutkimus- ja kehittämisraportteja

Aika ja paikka

Opetus toteutetaan verkossa

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Opinnon tausta-aineisto esitellään Canvas oppimisympäristössä.

Hirsjärvi, S., Remes, P. & Sajavaara, P. 2009 tai uudempi painos. Tutki ja kirjoita. Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Tammi.

Kniivilä, S., Lindblom-Ylänne, S. & Mäntynen, A. 2017. Tiede ja teksti. Tehoa ja taitoa tutkielman kirjoittamiseen. Helsinki: Gaudeamus.

Tuomi, J. & Sarajärvi, A. 2018. Laadullinen tutkimus ja sisällönanalyysi. Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Tammi.

Valli, R. 2015: Johdatus tilastolliseen tutkimukseen. Jyväskylä: PS-Kustannus.

Heikkilä, T. 2014.Tilastollinen tutkimus. Edita Publishing Oy.

Ojasalo, K., Moilanen, T. & Ritalahti, J. 2015. Kehittämistyön menetelmät. Uudenlaista osaamista liiketoimintaan. 3. - 4. painos. Helsinki: Sanoma Pro Oy.

Toteutustapa

Opintojakso rakentuu kolmesta osasta:
- laadulliset tutkimusmenetelmät
- määrälliset tutkimusmenetelmät
- tutkimusviestintä

Opintojakso toteutetaan verkossa lukuunottamatta esitestauksen toteutusta, jonka toteutustapa lähtee kunkin ryhmän intresseistä ja niiden toteuttamiseen liittyvistä tarpeista.

Tutkimusajattelua rakennetaan tutkimuksen kokonaisuuden ja prosessin hahmottamisen näkökulmasta, jota tarkennetaan menetelmällisillä näkökulmilla.
Tutkimusmenetelmällistä ymmärrystä hankitaan toteuttamalla tutkimussuunnitelma ja siihen liittyvä esitestaus ryhmätöinä. Opintojakson suoritus arvioidaan ryhmäkohtaisesti ja yksilökohtaisesti tutkimus- ja kehittämismenetelmien ja tutkimusviestinnän kertaustenttiin perustuen.

Työelämäyhteistyö ja/tai TKI

Opintojaksolla tehdään yhteistyötä työelämän yhteistyökumppanin kanssa. Kukin pienryhmä määrittää itse kysymyksenasetteluunsa soveltuvan yhteistyökumppanin

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Opintojakson sujuvan etenemisen vuoksi jokaisen opiskelijan on osallistuttava:
- opintojakson orientaatiotapaamiseen 24.08.2021, klo 09.00 - 11.30 Zoomissa
- loppuseminaariin, joka on läsnäolovelvoitteinen osaamisen jakamisen tilaisuus 30.11.2021, klo 08.30 - 16.00 Zoomissa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opintototeutuksesta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta

Esimerkiksi aiemmat tutkimusopinnot saattavat johtaa aiemmin hankitun osaamisen hyödyntämiseen.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Voit arvioida opiskelijan ajankäyttöä opinnon eri kokonaisuuksissa/tehtävissä. Kuormittavuuden laskemiseen löydät työvälineen Pepin opettajan työpöydän valikosta ”Toteutukset”.

Sisältö ja sen jaksotus

Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa:
- valita kehittämisprojektiinsa sopivat menetelmät ja perustella valintansa
- hankkia empiiristä aineistoa ja analysoida sitä
- tulkita empiirisiä tuloksia ja tehdä johtopäätöksiä niiden pohjalta
- tunnistaa tutkimus- ja kehittämistyön eettisen näkökulman
- arvioida tutkimuksen luotettavuutta ja pätevyyttä
- soveltaa tutkimusviestinnän periaatteita suullisesti ja kirjallisesti
- laatia ja tulkita tutkimus- ja kehittämisraportteja


Opintojakson kokonaisuus rakentuu:
- orientaatiosta
- laadullisista tutkimusmenetelmistä
- määrällisistä tutkimusmenetelmistä
- tutkimusviestinnästä
- pienryhmätyöskentelystä: LbD-pienoistutkimus
- tutkielman raportoinnista
- tutkimus- ja kehittämismenetelmien ja tutkimusviestinnän kertaustentistä
- tutkielman esittelystä päätösseminaarissa

Arviointiasteikko

H-5

Lisätiedot

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Jos opinnon toteutustapaa on oleellisesti muutettu, hyödyntää opettaja toteutuksen laadun arvioinnissa opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

Siirry alkuun