Siirry suoraan sisältöön

Project Management and Communication (5 cr)

Code: R0183-3135

General information


Enrollment
23.11.2020 - 29.11.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
19.01.2021 - 31.05.2021
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
2 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Porvoo
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 75
Degree programmes
Sosionomikoulutus (SSP2), Laurea Porvoo (Finnish)
Teachers
Pihla Salemaa
Kirsi Kiiveri
Monika Cseh
Anja Mertanen
Teacher in charge
Kirsi Kiiveri
Groups
SHP221KN
Sairaanhoitajakoulutus, päivätoteutus, K21, Porvoo
SSP221KA
Sosionomikoulutus, monimuotototeutus, K21, Porvoo
Study unit
R0183

Objective

The student is able to
- plan, implement and evaluate a practical project in multidisciplinary cooperation
- work in an appropriate way in multicultural organisations and networks
- acquire and use information to support development, and use ICT tools
- communicate appropriately and in a goal-oriented way in the communication and documenting situations required by the project

Location and time

Verkkototeutus ja Porvoon campus, itsenäistä ja ryhmätyöskentelyä. Aikataulut Pakissa ja Tuudossa.

Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

Suositeltavaa kirjallisuutta mm.

Sirkka Hirsijärvi, Pirkko Remes ja Paula Sajavaara: Tutki ja kirjoita. (Mahdollisimman uusi painos.)
Kai Ruuska: Pidä projekti hallinnassa.

Toteutustapa

The implementation plan is available only in Finnish.

Toteutuksen tärkeät päivämäärät

Aikataulut löytyvät opiskelijan Pakista ja Tuudosta. Huom, sekä suunnitelmaseminaariin ja että seminaaripäivään osallistumista edellytetään.
[

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla.

Hyväksiluvut ja osaamisen näyttö, katso Linkistä: https://laureauas.sharepoint.com/sites/linkfi/opintojenkulku/opintojensuunnittelu/aiemmanosaamisenhyvaksyminenahot/Sivut/default.aspx

Sisältö ja sen jaksotus

- Laurean työvälineet
- Viestintä
- Projektin toteutus pienryhmissä:
projektisuunnitelman laadinta
suunnitelman toteutus ja
projektiraportin laadinta

Evaluation scale

H-5

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Laurean työvälineisiin ja viestintään liittyy hyväksytysti suoritettavia yksilötehtäviä. Opintojakson hyväksytty suoritus edellyttää aktiivista osallistumista lähiopetukseen ja pienryhmätyöskentelyyn opintojakson aikana. Opiskelijat laativat projektisuunnitelman, toteuttavat sen ja laativat projektiraportin.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Siirry alkuun