•   Tuutorointi (Lohjan kampus) TO00BR21-3003 01.09.2021-30.06.2022  5 op  (TOY221SY) +-
    Opintojakson osaamistavoitteet
    Tavoitteena on kehittää osaamista kahdella osa-alueella:

    1. Kohtaaminen ja yhteisöllisyys

    Opiskelija osaa
    - toimia moninaisista taustoista tulevien ihmisten kanssa ja huomioida kaikki opiskelijat tasapuolisesti toiminnassaan
    - aktiivisesti tukea uusien opiskelijoiden tutustumista ja ryhmän muodostumista
    - järjestää yhteisöllisiä tapahtumia yhdessä muiden opiskelijoiden kanssa
    - ohjata ja tukea saapuvia vaihto-opiskelijoita heidän tarpeidensa mukaisesti
    - luoda yhteisöllisyyttä ja edesauttaa vuorovaikutuksen syntymistä verkkoympäristössä

    2. Opiskelijan ohjaaminen

    Opiskelija osaa
    - esitellä Laureaa ja ohjata uusia opiskelijoita Laurean toimintatapoihin ja toimintakulttuuriin
    - käyttää Laurean järjestelmiä ja tukea niiden käytössä
    - toimia yhteistyössä toisten tuutorien, Laureamkon toimijoiden sekä Laurean henkilöstön kanssa
    - toimia turvallisesti ja ammattieettisten periaatteiden mukaisesti
    - esitellä tarjolla olevia opiskeluhyvinvointipalveluita ja toimia yhteistyössä hyvinvointitoimijoiden kanssa

    Vastuuopettaja

    Kirsi Kamphuis

    Toteutusmuoto

    40% Lähiopetus, 60% Etäopetus

    Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

    Opintojaksolla käytetään MS Teams työtilaa.

    Toteutustapa

    Opintojaksoon kuuluu syksyllä 2021 tapahtuva koulutus ja alkukevääseen 2022 keskittyvä tuutorointi.

    Tuutorointiopintojakso toteutetaan yhteistyössä Laureamkon kanssa ja opintojaksoa ohjaa vastuuopettaja Kirsi Kamphuis. Tapaamisia on koulutusvaiheessa noin kerran kuukaudessa (Teamsin kautta). Tuutoroinnissa tapaamisia on orientaatio ohjelman lisäksi myös oman tuutoroitavan ryhmän kanssa erikseen sovitulla tavalla. Tuutorointi sisältää lähi-/ etä- / sometuutorointia.

    Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

    Opiskelija todentaa tuutorontiaan portfolioa käyttäen. Arviointi on hyväksytty/ hylätty. Opintopisteet karttuvat aktiivisuuden mukaan. Opintojakson lopuksi käydään palautekeskustelu.

    Opetuskieli/-kielet
    • suomi
    Ajoitus

    01.09.2021 - 30.06.2022

    Ilmoittautumisaika

    24.05.2021 - 30.05.2021

    Ryhmä(t)
    • TOY221SY
    Paikkoja

    1 - 30

    Yksikkö

    Laurea Lohja, liko

    Opettaja(t)

    Kirsi Kamphuis

    Lisätietoja opiskelijoille

    http://www.laureamko.fi/tuutorihaku/

    Koulutus

    Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOY2), Yhteiset opinnot

    Toimipiste

    Laurea Lohja

    Virtuaaliosuus

    3 op

    Arviointiasteikko

    Hyväksytty/Hylätty

    Toteutuksen tärkeät päivät

    Aikataulu sovitaan erikseen opiskelijoiden kanssa.

    Kansainvälisyys toteutuksella

    Opintojakso valmistaa myös kansainvälisten vaihto-opiskelijoiden tuutorointiin ja opintojaksolla voi tuutoroida vaihto-opiskelijoita, parantaen samalla omaa kielitaitoa.

    Sisältö ja sen jaksotus

    1. Tuutorkoulutus, valmiuksien kartuttaminen, orientaatio-ohjelman suunnittelu ja mahdollisten materiaalien tuottaminen sekä kampusaktiivisuus (valintakokeissa auttamista yms.) (2 op)

    2. Tuutorointi ja orientaatio-ohjelman toteutus; toteutetaan seuraavan lukukauden aikana painottuen aloitukseen ja jatkuu koko lukukauden. Lisäksi uusien tuutoropiskelijoiden rekrytointi ja mentorointi (3 op)

    Arviointikriteerit
    Hyväksytty / Hylätty

    Osa 1. Opiskelija osallistuu aktiivisesti orientaation suunnitteluun, tuutorointivalmiuksiensa kartuttamiseen sekä ryhmäytymiseen opiskelijatuutorien kesken. Lisäksi opiskelija osoittaa kampusaktiivisuutta osallistumalla ohjaukseen valintakoepäivänä (tai muu vastaava tilaisuus) sekä opintojakson tapaamisiin ja koulutuksiin. Osa 2. Opiskelija osallistuu aktiivisesti some-/etätuutorointiin, tuutorointiin kampuksella orientaation aikana sekä sen jälkeen sovittuina päivinä. Opiskelija todentaa tuutorointiaan portfoliolla.