Irene Pylkkänen
80% Lähiopetus, 20% Etäopetus
Opinnäytetyöprosessia tukemaan järjestetään erilaisia työpajoja, joihin opiskelija voi osallistua: -kirjoittamisen työpaja -tiedonhaun työpaja -menetelmätyöpaja Menetelmäkirjallisuus Lähdeviitteiden ja lähteiden merkintätavat Laureassa Opinnäytetyöpohja opiskelijaintrassa Plagioinnin (eli luvaton tekstin lainaaminen) tunnistamiseen käytetään Urkund-ohjelmaa
Opinnäytetyö tehdään pareittain tai yksin. Kolmisinkin voi tehdä, mutta sitä ei suositella.
Opiskelija etsii itse työelämäkumppanin ja aiheen opinnäytetyölleen.
Opiskelija ilmoittautuu opinnäytetyö-ohjaukseen saadakseen ohjaajan opinnäytetyölleen.
Ilmoittautuminen tehdään oheisella linkillä viimeistään viikkoa ennen ONT-päivää/tapaamista.
https://elomake.laurea.fi/lomakkeet/18426/lomake.html
Opinnäytetyö alkaa aiheen valinnasta ja aiheanalyysistä. Tutustu prosessin etenemiseen
Opiskelijaintranet > Opinnäytetyö ja valmistuminen > Opinnäytetyö AMK-tutkinnossa
Opinnäytetyö laatimiseen kuuluu yhden arviointivaiheessa olevan opinnäytetyön kirjallinen ja suullinen opponointi, oman työn esittely kaksi kertaa opinnäytetyön prosessin aikana; 1. suunnitelmavaiheessa ja 2. julkaisuvaiheessa. Lisäksi arviointikeskustelu ja kypsyysnäytteen hyväksytty suorittaminen.
Opinnäytetyö on pääosin itsenäistä työskentelyä. Jokaisella opinnäytetyöllä on oma ohjaaja. Ohjausajoista ja ohjausmenetelmistä sovitaan oman opinnäytetyön ohjaajan kanssa erikseen.
Lisätietoa Opinnäytetyöasioista ja käytänteistä löydät opinnäytetyö CANVASista, johon voit liittyä tällä koodilla: https://canvas.laurea.fi/enroll/BPX46N
Opinnäytetyön arviointikriteerit löytyvät Laurean opinnäytetyön ohjeistuksesta: Opinnäytetyön arviointi. Arviointikrieteerit on laadittu vastaamaan EQF -tason 6 osaamiskriteeritä. Laurean opinnäytetyöohje sisältää arviointikriteerit (Opiskelijaintranet > Opinnäytetyö) https://laureauas.sharepoint.com/sites/linkfi/Dokumentit/Laurean%20opinn%C3%A4ytety%C3%B6ohje.pdf
Opinnäytetyöllä on kaksi arvioijaa: opinnäytetyön ohjaajan lisäksi 2. lukija arvioi opinnäytetyön. 2. lukija ei ole opinnäytetyön ohjausprosessissa osallisena. Työelämän edustaja antaa myös lausunnon opinnäyteyön käytettävyydestä ja hyödyllisyydestä työelämän kehittämisen näkökulmasta. Opiskelija saa opinnäytetyöstään myös kirjallisen lausunnon perusteluina opinnäytetyön arvioinnille. Lausunnossa on molemien arvioitsijoiden allekirjoitukset.
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2022 - 01.12.2022
1 - 200
Laurea Otaniemi, sote
Anna Ojala, Hannamari Talasma, Irene Pylkkänen, Jonna Suominen, Kaija Marttila, Kirsi Leinonen, Pia Lahtinen, Pirjo Huikko, Reija Korhonen, Anne Kokko, Tiina Putkuri, Anne Maijala, Meri Vuorinen
TÄMÄ TOTEUTUS ON OTANIEMEN SAIRAANHOITAJA OPISKELIJOILLE.
Terveydenhoitajakoulutus (STG2), Laurea Otaniemi, Sairaanhoitajakoulutus (SHG2), Laurea Otaniemi
Laurea Otaniemi
15 op
3 op
H-5
Laureassa opinnäytetyön voi tehdä joko toiminnallisena opinnäytetyönä tai tutkimuksellisena opinnäytetyönä. Myös muita opinnäytetyön tekotapoja, kuten päiväkirjamuotoinen opinnäytetyö, on mahdollistettu Laureassa. Kuvaukset löytyvät Laurean opinnäyteyönohjeistosta, Opiskelijaintranetista.
Hyväksilukua hakiessaan opiskelija ottaa yhteyttä ONT-koordinaattoriin Irene Pylkkäseen (irene.pylkkanen@laurea.fi).
Opinnäytetyöltä odotetaan selkeää yhteyttä työelämän kehittämiseen ja työelämäkumppanin mukanaoloa. Opinnäytetyön tavoitteena voi olla esimerkiksi palvelun, toimintamallien tai uuden työkulttuurin kehittäminen. Opinnäytetyö voi olla osa ammattikorkeakoulun tutkimus- ja kehittämistoimintaa.
Työelämäkumppanuus toteutuu yleensä erilaisissa yhteisissä hankkeissa ja kehittämisprojekteissa. Työelämän edustaja osallistuu opinnäytetyön ohjaukseen ja opinnäytetyön tuotoksen/tuloksen arviointiin erikseen sovitulla tavalla.
1 opintopiste vastaa keskimäärin 27 tuntia opiskelijan tekemää työtä.
Opinnäytetyö on ammattikorkeakouluissa laajuudeltaan 15 op.
Englanniksi
Opinäytetyöprosessi on kuvattu Opiskelijaintranetissä. Opinnäytetyö 15 op toteutuu seuraavien vaiheiden kautta:
1. Suunnitelmavaihe
2. Toteutusvaihe
3. Julkaisuvaihe (arviointivaihe)
Opinnäytetyön seminaarit toteutuvat kerran kuukaudessa.
Opiskelija osallistuu tapaamisiin 2-3 kertaa (aiheanalyysin, suunnitelman ja valmiin työn esitys) opinnäytetyöprosessin aikana.