•   Usage of Wild Herbs in the Experience Economy TO00BN16-3003 30.08.2021-03.09.2021  5 credits  (TOP221SY) +-
    Learning outcomes of the course
    The student is able to
    - recognize different wild herbs and be able to present information about these
    - promote different ways to use wild herbs in the experience economy
    - be able to implement marketing using wild herbs
    - market and sell wild herb products to different experience consepts and to be able to execute different styles of wild herb recepies.

    Teacher in charge

    Anikó Lehtinen

    Mode of delivery

    60% Face-to-face, 40% Distance learning

    Learning materials and recommended literature

    Oppimateriaali ja kirjallisuus julkaistaan Canvas-työtilassa. (not translated)

    Teaching methods

    Opintokurssi toteutetaan elokuun lopussa.
    Opintojakso toteutetaan pääosin lähitapaamisina. Kontaktiopetuksen aikataulu ja sisältö tulee Canvas-työtilaan. Opintojaksolla osoitetaan osaamisen kehittyminen annettujen tehtävien ja projektien avulla. Tehtävät ja opintoaineistot linkkeineen ja tehtävien palautuskansiot ovat Canvas-työtilassa. (not translated)

    Evaluation methods and criteria

    1. Villiyrttitiedon perusteet ja yrttien tunnistus -tehtävä (yksilötehtävä): arviointi hyv/hyl (H/0)(20%)
    2. Projekti: Villiyrttien käyttö tietyssä ravintola/juoma/elintarvikekonseptissa -projekti (tiimitehtävä): arviointi T1 - K5 (60 %)
    Opintojaksolla käytetään myös itsearviointia ja vertaisarviointia(20%). (not translated)

    Language of instruction
    • Finnish
    Completion language(s)
    • Finnish
    Timing

    30.08.2021 - 03.09.2021

    Enrollment period

    24.05.2021 - 30.05.2021

    Group(s)
    • TOP221SY
    Seats

    20 - 40

    Unit

    Korkeakouluyksikkö W (not translated)

    Teacher(s)

    Anikó Lehtinen, Henry Lybäck

    Further information for students

    Päivä 1. Teoriaa ja lainsäädäntö (jokamiehen oikeudet ja uuselintarvike), (TEHTÄVÄNANTO JA TIIMIEN MUODOSTUS) Iltapäivällä: Tuoman Lilleberg: luontoon jalkautuminen ja asiantuntijan näkökulma villiyrttien ABC.
    Päivä 2. Juoman valmistus, juomatietous eri kategoriosta, miten viliyrttejä käytetään. Villiyrttien markkinointia. (villiyrttioluen teko Perhossa)
    Päivä 3. Aamupäivä: tuotteistaminen Denis Kähkönen
    Iltapäivä: inspiraatio ja kokkaamista, yrittämisnäkökulma, retket ja matkailu: YhteistyössäJouni Toivanen (Myös villiyrttien keräämistä ja ruokien valmistusta villiyrttikokin johdolla).
    Päivä 4. Villiyrtit baarikäytössä, yrittämisen tarinallistaminen (Ossi Paloneva). Kysyntä, tarjonta, logistinen ketju. Verkosto. Suomen luonto ja arktiset aromit
    Päivä 5. Säilöntä ja aistivarainen arviointi. Säilykkeet, hapattaminen, kuivatus, Aistinvaraisen arvioinnin teoriapohja ja arviointia.
    Päivä 5. Opiskelijaryhmien omien tuotteiden valmistus ja loppuesitykset. (not translated)

    Programme(s)

    Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOP2), Palvelualat

    RDI portion

    2 credits

    Virtual portion

    2 credits

    Evaluation scale

    Approved/Failed

    Alternative completion methods

    Opintoaksolla ei ole pääsääntöisesti valinnaisia suoritustapoja. (not translated)

    Co-operation with working life and/or RDI

    Keruuagentuuri
    BarLaurea
    Asiantuntijat (not translated)

    Important dates

    Osallistuminen intensiiviopintojaksoon aktiivisesti.
    Opetuspäivät:. 30.8-3.9.2021 pääsääntöisesti klo 9-16. (not translated)

    Students workload

    Yhteensä 133,5 tuntia.
    Yksi opintopiste vastaa kansainvälisen ECTS-mitoituksen mukaa 26,7 tuntia keskiverto-opiskelijan tekemää työtä. Näin ollen tällä 5 op:n opintojaksolla opiskelijan työmäärä on noin 133,5 tuntia. (not translated)

    Content and scheduling

    Opintojakson keskeistä sisältöä on, että opiskelija osaa
    •Tunnistaa villiyrtit ja soveltaa niiden käyttöön liittyvää tietoa
    •Esitellä erilaisia villiyrttien kaupallisia käyttömalleja elintarvike -ja elämystaloudessa
    • Osata hyödyntää markkinointia villiyrttien ja niistä tehtyjen tuotteiden hyväksi osana erilaisia konsepteja
    • Ideoida, suunnitella ja kehittää villiyrttien käyttöä tietyssä ravintola/juoma/elintarvikekonseptissa osana elämystaloutta (not translated)

    Location and time

    Opetuspäivät:. 30.8-3.9.2021 pääsääntöisesti klo 9-16.

    Lähitapaamiset toteutetaan Leppävaaran kampuksella lehtoreiden ja työelämä-vierailijoiden sekä asiantuntijoiden avulla. Myös vierailuja lähiluontoon sekä elinkeinotuottajille, kuten panimolle.
    Tuntien sisältö: Villiyrttien perustieto, villiyrttien keräys ja tunnistus, villiyrttien hyöty markkinoinnissa, villiyrttien tuotekehitys, villiyrtit juomissa, kokkaus villiyrteillä.

    Opintojaksolla toteutetaan ryhmätyönä oma villiyrtteihin liittyvä konseptitehtävä, johon liittyy sekä juoma- että ruokatuotekehitystä. (not translated)