Skip to main content

Working as a producer in game development team (15 cr)

Code: PJ00BI75-3001

General information


Enrollment
14.05.2018 - 31.05.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
03.09.2018 - 21.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
15 cr
Local portion
7 cr
Virtual proportion
8 cr
RDI proportion
15 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Hyvinkää
Teaching languages
Finnish
Seats
5 - 5
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
Teachers
Heikki Seppälä
Annemari Kuhmonen
Teacher in charge
Annemari Kuhmonen
Scheduling groups
Ensisijainen (Size: 5 . Open UAS : 0.)
Toissijainen (Size: 5 . Open UAS : 0.)
Small groups
Ensisijainen
Toissijainen
Study unit
PJ00BI75

Location and time

Projektitiimin tapaamisajat ja –paikat sovitaan tiimikohtaisesti projektin alkaessa. Projektibriiffistä (eli projektin aloitustapaamisesta) lähetetään ilmoittautuneille erillinen sähköpostikutsu. Ohjaukset aina maanantaisin kello 11:00 - 12:00.

Materials

Projektin aihepiiriin tarvittava lähdeaineisto, valitaan projektissa erikseen projektin toimeksiannon jälkeen.

Teaching methods

Toteutustapa: Projekti suoritetaan P2P-opiskelijaprojektina yhteistyössä työelämän kumppanin kanssa.
Projektin sisältö: Kiinnostaako pelibisnes? Pelisektori kasvaa kovaa vauhtia ja sen myötä erottuminen massoista on tullut entistä haastavammaksi. Pelkkä hyvä peli ei enää riitä, vaan sen ympärille on luotava vahvat bisnes- ja markkinointiraamit. Osaamisen pelimerkit -hanke (https://pelimerkit.metropolia.fi/) hakee tuottajia Metropolia Ammattikorkeakoulun pelikehitystiimeihin. Roolissasi pelitiimin tuottajana pääset seuraamaan läheltä, kuinka peli kehittyy ideasta valmiiksi tuotteeksi sekä osallistumaan pelien ansaintamallien luomiseen sekä markkinoille johtavien kanavien etsimiseen. Pääset kehittämään tiimityö- ja projektihallintataitojasi monialaisissa tiimeissä sekä verkostoitumaan pelialan yritysten ja muiden alan toimijoiden kanssa.
Projektista voi saada pisteitä myös moduuleihin LY, LYK, AM
Ohjaus ja viestintä: Ohjausajoista ja viestintäkäytänteistä sovitaan projektikohtaisesti. Projekti sopii monimuoto-opiskelijoille.

Student workload

Opiskelija käyttää projektiin työaikaa yhteensä n. 16 tuntia viikossa eli tiimityöskentelyyn n. 8 h ja itsenäiseen työskentelyyn n. 8 h viikossa.

Go back to top of page