Social Care with Children and Young People (10 cr)
Code: TO00BZ41-3003
General information
- Enrollment
-
31.03.2025 - 06.04.2025
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
14.04.2025 - 26.08.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 10 cr
- Local portion
- 5 cr
- Virtual proportion
- 5 cr
- RDI proportion
- 4 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
- Teachers
- Paula Väliaho
- Hanna Nurmiranta
- Teacher in charge
- Hanna Nurmiranta
- Groups
-
TOS224SYTäydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S24, Terveys- ja hyvinvointialat
- Study unit
- TO00BZ41
Learning outcomes
The student is able to
- identify and assess the various support needs of children and young people
- support children and young people from a strengths-based approach in different life situations and environments
- utilise knowledge related to the life stages of children and young people in their work
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Opintojakson kirjallisuus esitellään sen Canvas-tilassa. Canvas-tila aukeaa 15.4.2025.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Opintojaksolla toteutetaan työelämätehtävä opiskelijan tai opiskelijaryhmän hankkiman työelämäkumppanin kanssa. LbD-tehtävän laajuus on 4 op.
Kesäaika saattaa vaikuttaa yhteistyökumppanin toimintaan. Yhteistyökumppanin etsiminen ja yhteistyöstä sopiminen kannattaakin aloittaa heti opintojakson orientaation jälkeen.
Exam schedules
Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa:
* osallistumalla orientaatioon
* palauttamalla orientaatiotehtävän viimeistään orientaatiopäivänä 28.4. Opiskelija, joka ei ole palauttanut orientaatiotehtäväänsä 28.4. mennessä, ilmoittautuminen opintojaksolle hylätään ilman erillistä ilmoitusta.
Opintojakson muu, läsnäolovelvollinen opetus:
* intensiiviviikko 19.-21.5.
* päätöstapaaminen 19.8.
Yhden läsnäolovelvollisen opetuskerran voi korvata.
Läsnäolovelvollinen opetus on suunniteltu paitsi parantamaan ryhmien työskentelyä, myös syventämään yhteistä jakamista ja osaamisen kehittymistä.
International connections
Opintojaksolla ei ole tiedossa kansainvälisiä yhteyksiä. Niitä voidaan kuitenkin lisätä myös opiskelija-aloitteesta.
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.
Mikäli opiskelija haluaa suorittaa toteutuksen jollain valinnaisella tavalla, tulee hänen:
* lukea lisätiedot opiskelijaintrasta,
* olla yhteydessä vastuulehtoriin ennen orientaatiota sekä
* osallistua opintojakson orientaatioon.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia. Opintojakson laajuus (10 op) vastaa laskennallisesti 270 h työtä, josta suurimman osan opiskelija aikatauluttaa itse tai pienryhmänsä kanssa.
Opintojakson laajuus rakentuu:
* opetus ja orientaatiotehtävä 2 op
* videotehtävä (pienryhmätehtävä) 3 op ja keskustelu (yksilötehtävä) 1 op
* työelämätehtävä (tehdään joko yksin, parin tai pienryhmän kanssa) 4 op
Content scheduling
Opintojakso tarjoaa oleellisia tietoja ja taitoja lasten ja nuorten kanssa työskentelyyn. Opiskelijan oppimista ohjaa hänen oma aktiivisuutensa sekä työtään hänen omat mielenkiinnon kohteensa.
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa.