Skip to main content

Social Care Work with Adults and Social Guidance (5 cr)

Code: TO00BZ70-3004

General information


Enrollment
25.11.2024 - 15.01.2025
Registration for the implementation has ended.
Timing
03.02.2025 - 28.04.2025
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
4 cr
Virtual proportion
1 cr
RDI proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
20 Sosiaali- ja terveysala
Campus
Laurea Tikkurila
Teaching languages
Finnish
Seats
40 - 60
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Ari Heikkinen
Anne Putkonen
Teacher in charge
Anne Putkonen
Groups
TOS224SY
Täydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S24, Terveys- ja hyvinvointialat
Study unit
TO00BZ70

Learning outcomes

The student is able to
- describe the phenomena related to client relationships in social work with adults and social guidance, and understand the societal background of these phenomena
- describe the theoretical premises, legislative premises and operating environments for social care work with adults and social guidance

Materials

Helminen, Jari (toim.) Sosiaaliohjaus: Lähtökohtia ja käytäntöjä. 2016. Otavan kirjapaino Oy. Keuruu. (saatavana e-kirjana)

Helminen, Jari. 2022. Sosiaaliohjauksen tekijät ja tehtävät. Diak. Helsinki.

Liukko Eeva, Karjalainen Pekka ja Muurinen Heidi: Sosiaalihuollon matalan kynnyksen neuvonnan ja ohjauksen toimintamalli (THL)
www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/144796/Sosiaalihuollon%20matalan%20kynnyksen%20neuvonnan%20ja%20ohjauksen%20toimintamalli_Web.pdf?sequence=4&isAllowed=y

Teaching methods

Kiinnostaako sinua sosiaaliohjaus aikuisten parissa?

Opintojakson aikana muodostuu käsitys, miten sosiaaliohjausta määritellään, sekä minkälaisten ilmiöiden parissa ja millaisissa toimintaympäristöissä sosiaaliohjausta aikuisten parissa tehdään.

Opintojakson kontaktitunnit järjestetään sekä verkossa että kampuksella, kts. aikataulutus.

Jakson aikana tehdään Vantaa-Kerava hyvinvointialueen sosiaalineuvonnassa työelämäprojekti. Tämä tarkoittaa sitä, että pitää olla paikalla Vantaalla, silloin kun omat neuvonta-ja ohjausajat ovat. Kertoja tulee olemaan noin kolme ja ne ovat arkipäivisin klo 11-15 (nämä ovat siis jakson kontaktiopetuksen ulkopolisia kertoja). Työelämäprojekti tehdään pienryhmissä yhdessä hoitotyön opiskelijoiden kanssa. Projektiaikataulu sovitaan jakson alkaessa.

Lisää tietoa Versosta löydät täältä:
https://vakehyva.fi/fi/palveluhakemisto/toimipiste/sosiaalineuvonta-verso?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAxKy5BhBbEiwAYiW--xMNq8BRgxRMrscUD3nmtrBlFPcJFo6f61FupYGBEm_jiwVVrCu7HhoC6HwQAvD_BwE#tab-services

Employer connections

Jaksolla tehdään työelämäprojekti Vantaa-Kerava hyvinvointialueen sosiaalineuvonnassa.

Opintojaksolla vierailee useita työelämän asiantuntijoita sekä kokemusasiantuntijoita.

Exam schedules

Tutkintosäännön mukaan opiskelijan on oltava ensimmäisellä kerralla läsnä. Mikäli perustellusta syystä (esim. sairastuminen) ei voi osallistua, ilmoita asiasta ennen tapaamista jakson vastuuopettajalle (anne.putkonen@laurea.fi).

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija jättämällä osaamisanalyysin sähköpostiin (anne.putkonen@laurea.fi) 7 päivää ennen jakson alkua. Osaamisanalyysissa opiskelija perustelee jakson kaikkiin osaamistavoitteisiin nähden oikeuttaan suorittaa jakso näyttötehtävällä.

Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Aikaisemmin hankitun osaamisen kriteerinä tällä jaksolla pidetään sitä, että on ohjauskokemusta laajasti koulutusalan työtehtävistä (sosionomin työstä aikuisten parissa).

Content scheduling

Opintojakson 5 opintopisteen kokonaisuus muodostuu seuraavasti:

1. Kontaktiopetus: 1 op/arvioidaan hyväksytty-hylätty.
Jokaisen kontaktikerran jälkeen opiskelija kirjoittaa Canvasiin ajatuksen siitä, minkälainen merkitys kyseisen oppitunnin aiheilla oli omalle ammatilliselle kehittymiselle.

2. Oppimistehtävä: Sosiaaliohjauksen käsite tutuksi, 1 op/ arvioidaan hylätty/ T1-K5.

3. Työelämäprojekti Versossa, 3 op/ arvioidaan hylätty/ T1-K5 (projekti sisältää kolme ohjauskertaa Versossa sekä kirjallisen tuotoksen)

Evaluation scale

H-5

Go back to top of page