Marketing Project: Sustainability Communication at Brione (10 cr)
Code: HL00BU31-3075
General information
- Enrollment
-
20.05.2024 - 26.05.2024
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
05.09.2024 - 17.12.2024
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 10 cr
- Local portion
- 3 cr
- Virtual proportion
- 7 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 5 - 7
- Degree programmes
- Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
- Teachers
- Mervi Talonen
- Teacher in charge
- Mervi Talonen
- Groups
-
HLB224SALiiketalouden koulutus, oikeudellinen osaaminen, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää
-
HLB224SA2Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää
- Study unit
- HL00BU31
Learning outcomes
The student is able to
- implement a marketing development project in a team
- assess prerequisites for customer-oriented operation, and different customer needs and solutions-
- act and communicate in a customer-oriented manner
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Projektin aihepiiriin tarvittava lähdeaineisto valitaan erikseen projektin toimeksiannon jälkeen.
Markkinoinnin, viestinnän ja HR:n kirjallisuutta.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Projektin toimeksiantaja on toimitusjohtaja Tero Niemelä, Brione Oy.
Lisäksi projektiyhteistyökumppanina toimii Laurea-ammattikorkeakoulun We Circle -kestävää kasvua kiertotaloudesta -hankkeen projektipäällikkö Hanne Laasonen.
Projektia ohjaa liiketalouden lehtori Mervi Talonen.
Exam schedules
Pakollinen projektin Kick-off pidetään torstaina 5.9. klo 12-14 Hyvinkään kampuksella, 3. krs, tila 3-13. Projektin kick-offiin osallistuminen on välttämätöntä, jotta kaikki toimijat saavat projektin toimeksiannon tietoonsa. Ohjelma: klo 12-13 tiimi ja ohjaaja tapaavat, klo 13-14 toimeksiantaja Brione Oy:n toimitusjohtaja Tero Niemelä tulee antamaan projektin briiffin eli toimeksiannon yhdessä Laurea-ammattikorkeakoulun projektipäällikö Hanne Laasosen kanssa.
Projektia ohjataan viikoittain. Opiskelija voi vertailla työskentelyaikoja Lukkarikoneessa ja valita projektit/opinnot, jotka eivät osu päällekkäin.
Tutkintosäännön (2024) mukaisesti opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija. Projektissa ensimmäisellä kontaktikerralla tarkoitetaan projektitiimin ja ohjaajan ensimmäistä tapaamiskertaa.
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Tämä projekti on 15 opintopistettä, josta projektin osuus on 10 opintopistettä ja 5 opintopistettä menee liiketoimintaosaamisen projektiin.
Content scheduling
Projektin sisältö ja tavoitteet:
Projektissa valjastamme vastuullisuusviestinnän yrityksen kilpailueduksi ja tuomme vastuullisuusteot näkyviksi sidosryhmille.
Yhteiskuntavastuu (Social Responsibility) kiinnostaa yrityksiä vuosi vuodelta enemmän. Vastuullisuus ja siitä viestiminen nähdään lisäarvoa tuottavana tekijänä, jolla on positiivisia vaikutuksia yrityksen imagon rakentamiseen, liiketoiminnan prosessien parantamiseen, sidosryhmien mielipiteisiin ja yrityksen liikevaihtoon. Vastuullisuusviestintä on kuitenkin vielä monessa yrityksessä hyödyntämätön valttikortti ja kilpailutekijä.
Projektin tuotokset:
-benchmarking eli vertailuanalyysi
-vastuullisuusviestinnän suunnitelma
-markkinointisuunnitelma
-työnantajamielikuvan kehittäminen
Projektityöryhmä toteuttaa toimeksiantajan toimeksiannon mukaisia tuotoksia autenttisessa työelämäympäristössä. Lisäksi projektissa jokainen opiskelija kirjoittaa kaksi tietoperustaa, joiden tarkoitus on tuottaa työskentelyä tukevaa taustateoriaa.
Avainsanat: viestintä, vastuullisuusviestintä, benchmarking, markkinointi, työnantajamielikuva
Tervetuloa mukaan projektityöskentelyyn!
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Opinto toteutuu P2P.n projektiopintona edellyttäen osallistumista yhteiseen projektiohjaukseen ja työskentelyyn.