Food Service Processes (10 cr)
Code: ML00BW67-3002
General information
- Enrollment
-
19.05.2025 - 25.05.2025
Registration for introductions has not started yet.
- Timing
-
12.09.2025 - 19.12.2025
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 10 cr
- Local portion
- 0.5 cr
- Virtual proportion
- 9.5 cr
- RDI proportion
- 7 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Leppävaara
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Palveluliiketoiminnan koulutus (MLA2), Laurea Leppävaara (Finnish)
- Teachers
- Leila Jaakkola
- Mervi Niemelä
- Teacher in charge
- Leila Jaakkola
- Groups
-
MLA224SAMPalveluliiketoiminnan koulutus, monimuotototeutus, S24, Leppävaara
- Study unit
- ML00BW67
Learning outcomes
The student is able to:
- plan and implement a customer-oriented, commercially viable service package
- analyse and develop service processes in the food and beverage sector
- provide customer-oriented services in a food services sector environment in practice
- take an interactive and workplace-oriented approach as a member of a multicultural work community
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Oppimateriaalitietoa lisätään viimeistään elokuussa.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Opinnolla toteutetaan projektitehtävänä ravitsemispalveluprosessin(osan) kehitystehtävä pienryhmissä. Kehityskohde valitaan jokaisessa pienryhmässä yhden ryhmän jäsenen työpaikalta opinnon projektitehtäväohjeen mukaan.
Exam schedules
Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:
Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle, leila.jaakkola@laurea.fi, opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.
Ensimmäinen kontaktikerta on pe 12.9. klo 12.30 - 15.00 Leppävaaran kampuksella.
International connections
-
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Opintojaksolla on kolme tehtäväkokonaisuutta sekä yksi lähiopetuskerta kampukselle ja viisi Zoom-verkkotapaamista.
Opiskelijan työmäärän jakautuminen opintojaksolla, alustava arvio on tunteina:
(huomio: muutokset ovat mahdollisia)
Tehtävät
1. Päiväkirja 54 h
2. Projektitehtävä: Projektisuunnitelma ja projektiraportti 208 h
3. Buddycheck 5 h
Yksi opintopiste vastaa kansainvälisen ECTS-mitoituksen mukaa 26,7 tuntia keskiverto-opiskelijan tekemää työtä. Näin ollen 10 op:n opintojaksolla opiskelijan työmäärä on keskimäärin 267 tuntia.
Content scheduling
Opinnolla opitaan mallintamaan, analysoimaan ja kehittämään palveluprosesseja tai niiden osaprosesseja, jotka ovat osa asiakaslähtöistä, liiketaloudellisesti kannattavaa ravitsemisalan palvelukokonaisuutta. Kehittämistehtävä sisältää käytännön toiminnallisen osan ohella projektisuunnitelman ja -raportin kirjoittamisen. Projektin raportoinnissa opitaan lisää tutkimuksellisen kehittämistehtävän kirjoittamisen käytänteistä. Lisäksi opinnolla kirjoitetaan päiväkirjaa mm. ravitsemisalan ajankohtaisista aiheista ja opitaan lisää ravitsemisalan prosesseihin liittyvistä tekijöistä.
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa.