Nursing of Patients in Emergency Care and the Care Environment (5 cr)
Code: TO00BX42-3001
General information
- Enrollment
-
01.09.2023 - 17.09.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
16.11.2023 - 31.12.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 30
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
- Teachers
- Johannes Koskinen
- Tanja Hakkarainen
- Teacher in charge
- Johannes Koskinen
- Study unit
- TO00BX42
Learning outcomes
The student is able to
- make a preliminary assessment of patients in emergency care and assess the urgency of the patient’s need for treatment
- plan and propose methods for examining, monitoring, and maintaining the vital functions of a patient in emergency care, taking into account the needs of the main special groups (geriatric patient, internal disease patient, neurological patient, surgical patient)
- assess the pain and vital functions of a patient in emergency care and anticipate possible changes in vital functions
- document and report on the status and care of a patient in emergency care
- plan and apply methods for the guidance and psychological support of patients in emergency care and their family
- apply the key methods of interaction and consultation in the emergency care environment
- describe and plan multidisciplinary network cooperation in the emergency care environment
- act on the basis of evidence to improve the quality, safety, and economy of emergency care
- critically analyse and develop one's own competence and ability to act as a nurse in the care of an emergency care patient
- describe ethical problems and act according to ethical principles in the emergency care environment
- apply and analyse the central methods for patient safety and occupational safety risk management in acute nursing
Location and time
Opintojakson luennot, simulaatiot sekä tentti toteutetaan Hyvinkään kampuksella. Tarkemmat ajankohdat näkyvät Pakissa. Opintojakso ajoittuu välille (16.11.2023-21.12.2023).
Materials
Opiskelu- ja tenttimateriaali annetaan työpajojen ja luentojen yhteydessä. Opiskelija velvoitetaan olemaan oma-aloitteinen tiedon hakija.
Oppimispäiväkirjaa kirjoitetaan oman oppimisen tueksi luentojen /opetuksen yhteydessä ja oppimispäiväkirjasta voi tarkentaa myös tenttiä varten ydinasioita, joita on käsitelty opintojakson aikana.
Kaikki opetusmateriaali ei tule sellaisenaan Canvas-työtilaan, koska opetus tapahtuu pääasiassa työpajoissa.
Canvas-työtilaan lisätään opintojakson aikana aiheeseen liittyviä artikkeleita, joita opinnoissa hyödynnetään.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Asiantuntijaluennoitsijat ja Laurean alumnit työelämästä.
Learning cafe -menetelmä päivystyshoitotyön toimintaympäristön kehittämisen näkökulmasta.
LbD ja simulaatiointegraatio.
Exam schedules
Aikataulu on esitetty Pakissa. Aikataulua ja opintojakson sisältöä tarkennetaan opintojakson infossa. Opintojakson ensimmäinen tentti suoritetaan HYVINKÄÄN kampuksella 21.12.2023 ja kaksi opintojaksoon kuuluvaa uusintatenttiä (yksilötentti) voi tehdä huom TIKKURILAN kampuksella (tämä siksi, että opiskelijat usealta kampukselta).
Uusintatenttien kaksi ajankohtaa ovat tentin jälkeiset kaksi seuraavaa uusintatenttipäivää Laurean yleisinä uusintatenttipäivinä.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla 16.11.2023 läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija.
Completion alternatives
Suoritustapa on ryhmätentti tai yksilötentti. Ryhmätenttiin osallistuminen edellyttää aktiivista osallistumista lähiopetuksiin ja simulaatioihin (yksi poissaolopäivä sallitaan jos opiskelija osallistuu ryhmätenttiin). Mikäli opiskelija ei ole osallistunut lähiopetuksiin ryhmätentin edellyttämällä tavalla, tentti voidaan suorittaa yksilötenttinä. Korvaavia tehtäviä poissaoloista ei oteta vastaan. Opintojakson aikana osallistutaan yhteen simulaatiopäivään, joka toteutetaan kahdessa pienryhmässä. Simulaatiopäivä on läsnäolovelvoitteinen ja yksipäiväinen.
Student workload
Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Opintojakson kuormitus (5op = 135h) esitetään opintojakson alkaessa.
Content scheduling
Akuutisti sairastuneen potilaan tutkiminen, peruselintoimintojen arviointi ja tarkkailu, sekä hoidon tarpeen arviointi (Triage)
Päivystyspotilaan kivun arviointi- ja hoito
Potilasturvallisuuteen ja työturvallisuuteen liittyvä riskien hallinta akuuttihoitotyössä
Systemaattiset ja ennakoivat toimintamallit potilaan tilan arvioinnissa
Lääkehoito päivystyspoliklinikalla
Dokumentointi päivystyspoliklinikalla
Akuutissa kriisissä olevan potilaan ja omaisen kohtaaminen
Verkostoyhteistyö päivystyshoitoympäristön ympäristössä
Päivystystä ohjaava lainsäädäntö
Keskeiset akuuttihoitotyön laboratorio ja kuvantamistutkimukset.
Simulaatiosairaala:
Jokainen osallistuu vain yhteen päivään. Päivät sovitaan opintojakson orientaatiotunnilla.
Evaluation scale
H-5
Further information
Opintojaksolle osallistumisen edellytyksenä on aikaisemmin suoritetetut I-III-moduulin opinnot tai vastaava osaaminen, mukaan lukien Lääkehoito ja lääkelaskut 3, Perioperatiivinen hoitotyö ja Akuutihoitotyön perusteet. Ennen opintojakson alkua kertaa anatomian ja fysiologian perusteet.
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä.